500 plus niepełnosprawnych. Warunki, kryteria, wniosek. Kto dostanie? Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych 18.07.19

SRZaktualizowano 
500 plus niepełnosprawnych. Warunki, kryteria, wniosek. Kto dostanie? Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych 18.07.19 www.pixabay.com
500 plus niepełnosprawnych. Warunki, kryteria, wniosek. Kto dostanie? Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych 18.07.19 O 500 plus dla niepełnosprawnych zrobiło się głośno w maju, jednak później sprawa ucichła. Teraz jednak temat powraca. Kto otrzyma 500 plus dla niepełnosprawnych? Pieniądze mają otrzymać dorosłe osoby niepełnosprawne, które są całkowicie niezdolne do pracy, a ich jedynym stałym źródłem utrzymania jest renta socjalna. Ile osób dostanie 500 plus dla niepełnosprawnych i ile będzie kosztować 500 plus dla niepełnosprawnych? Znane są pierwsze ustalenia związane z nowym 500 plus.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 od kiedy, kto dostanie?


500 plus dla niepełnosprawnych stało się tematem rozmów po jednym z majowych wystąpień premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wtedy, że chce wprowadzić taki projekt. Mijały tygodnie, w życie weszła ustawa dotycząca 500 plus na pierwsze dziecko, a o świadczeniu dla niepełnosprawnych nie było nic wiadomo. Teraz jednak pojawiły się nowe informacje w sprawie 500 plus dla niepełnosprawnych.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 od kiedy? 500 plus dla niepełnosprawnych ma wejść w życie od 1 września 2019 roku

Z najnowszych informacji wynika, że we wtorek (9 lipca) rząd uchwalił projekt ustawy dotyczący świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych. Według obecnych zapowiedzi, ustawa ma wejść w życie 1 września 2019 roku.

500 plus dla niepełnosprawnych kto dostanie?

Wsparcie ma trafić do około pół miliona dorosłych niepełnosprawnych osób. Warunkiem miałoby być orzeczenie o znacznej niepełnosprawności oraz nie pobieranie innych świadczeń - renty z tytułu nieudolności do pracy czy świadczeń emerytalnych.

Jak podkreśliła w maju Joanna Kopcińska, rzecznik rządu stałym źródłem utrzymania osób, które mają otrzymać nowe 500 plus jest renta socjalna.

500 plus dla niepełnosprawnych ile będzie kosztować?


Joanna Kopcińska, ówczesna rzecznik rządu poinformowała w maju ile będzie kosztować nowe 500 plus dla niepełnosprawnych.

Rocznie 500 plus dla niepełnosprawnych ma obciążyć budżet na kwotę 3 mld złotych. Środki mają zostać pozyskane m.in. z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Drugim źródłem finansowania nowego 500 plus ma być podatek od sprzedaży detalicznej.

500 plus dla niepełnosprawnych od kiedy?

Rządzący będą dążyć do tego, aby ustawa weszła w życie przed wyborami parlamentarnymi. Najnowsze informacje wskazują na to, że ustawa miałaby obowiązywać już od września tego roku.

polecane: Przeziębienie. Czy domowe sposoby mogą pomóc?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-17T06:50:01 02:00, Gość:

Mam rete chorobowe stała plus zasiłek pielęgnacyjny czy należy mi się 500 jestem osobą niepełnosprawna

2019-07-19T18:05:26 02:00, Gość:

Musi byc calkowita niezdolnosc do pracy, wiec orzecznik ZUS nadaje takowe orzeczenie.

DO WSZYSTKICH PYTAJĄCYCH O TO SAMO- TRZEBA POSIADAĆ ORZECZENIE WYDANE TYLKO PRZEZ LEKARZA ORZECZNIKA ZUS!!!! Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat

i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem

o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo

orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej

niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej

egzystencji, zwanym dalej „osobami uprawnionymi”. JAK NARAZIE OSOBY OTZRYMUJĄCE RENTE SOCJALNĄ NA PODSTAWIE SWOJEGO ORZECZENIE NIE OTRZYMAJĄ DODATKU CHYBA ,ŻE BĘDĄ WNIOSKOWAC DO ZUS O ZMIANE ORZECZENIA! JA TO ZROBIŁAM I OTRZYMAŁAM DECYZJĘ ODMOWNĄ , GDYŻ OTRZYMUJĄC WYŻEJ WYMIENIONE ORZECZENIA AUTOMATYCZNIE OTRZYMUJE UPRAWNIENIA DO UBIEGANIA SIĘ O DODATEK PIELĘGNACYJNY Z ZUS A NIE ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY Z MOPS .

G
Gość
2019-07-12T20:51:07 02:00, Gość:

Mam zasiłek stały z opieki z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy ktoś mi wytłumaczy czy ja też dostanę czy nadal będę musiał żyć za 400 parę złotych mój email ormjan.pn@gmail.com

2019-07-19T17:59:44 02:00, Gość:

Ma Pan calkowita niezdolnosc do pracy i juz na tej postawie otrzyma Pan 500 .

NIEPRAWDA

G
Gość
2019-07-20T08:02:48 02:00, Olowek:

No to ja mam takie pytanie. Mam rentę socjalna całkowita niezdolność do pracy. Czy należy mi się ten dodatek? Pytam ponieważ mam orzeczenie o grupie niepełnosprawności znacznej. Ale w orzeczeniu ZUS w sprawie renty, nie mam całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. A podobno jest to jeden z wymogów otrzymania tego dodatku.

tak niezdolnosc do samodzielnej egzstencji ale nadana przez orzecznika ZUS, nie przez Powiatowe zespoły orzekania o niepelnosprawnosci

G
Gość
2019-07-12T20:51:07 02:00, Gość:

Mam zasiłek stały z opieki z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy ktoś mi wytłumaczy czy ja też dostanę czy nadal będę musiał żyć za 400 parę złotych mój email ormjan.pn@gmail.com

2019-07-19T17:59:44 02:00, Gość:

Ma Pan calkowita niezdolnosc do pracy i juz na tej postawie otrzyma Pan 500 .

Nieprawda! trzeba mieć w orzeczeniu niezdolność do samodzielnej egzystencji

B
Basia

Dzień dobry

Mam 32 lata i orzeczenie z zusu o całkowitej niezdolności do pracy. Pracuję w zakladzie pracy chronionej. Nie przekraczam limitu ( pobieram rentę socjalną i mam limit zarobkowy). Czy dostanę 500 plus,czy powinnam przestać pracować?

O
Olowek

No to ja mam takie pytanie. Mam rentę socjalna całkowita niezdolność do pracy. Czy należy mi się ten dodatek? Pytam ponieważ mam orzeczenie o grupie niepełnosprawności znacznej. Ale w orzeczeniu ZUS w sprawie renty, nie mam całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. A podobno jest to jeden z wymogów otrzymania tego dodatku.

G
Gość
2019-07-17T06:50:01 02:00, Gość:

Mam rete chorobowe stała plus zasiłek pielęgnacyjny czy należy mi się 500 jestem osobą niepełnosprawna

Jak ma Pani orzeczenie o niezdolnosci do calkowitej pracy to nalezy sie 500 ...

G
Gość
2019-07-17T06:50:01 02:00, Gość:

Mam rete chorobowe stała plus zasiłek pielęgnacyjny czy należy mi się 500 jestem osobą niepełnosprawna

Musi byc calkowita niezdolnosc do pracy, wiec orzecznik ZUS nadaje takowe orzeczenie.

G
Gość
2019-07-12T20:51:07 02:00, Gość:

Mam zasiłek stały z opieki z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy ktoś mi wytłumaczy czy ja też dostanę czy nadal będę musiał żyć za 400 parę złotych mój email ormjan.pn@gmail.com

Ma Pan calkowita niezdolnosc do pracy i juz na tej postawie otrzyma Pan 500 .

K
Kasia

Teraz dopiero będzie bieda i ubóstwo ja sie tak czuję jeśli bez pomocy rodziców nie przeżyje z renty specjalnej powinni państwo pomóc wszystkim niepełnosprawnym

G
Gość

Mam rete chorobowe stała plus zasiłek pielęgnacyjny czy należy mi się 500 jestem osobą niepełnosprawna

A
Anna Siwiec
2019-07-09T21:20:47 02:00, Sama:

Państwo niesprawiedliwie podzielili osoby chore od urodzenia które nie mogły pracować nie z lenistwa ale z choroby zostały pominięte mówicie godne życie dobra zmiana ale pomijane zostały słabe i chore osoby różnych grup

2019-07-12T00:20:35 02:00, Gość:

Niesprawiedliwe to jest kto tak głupio wymyslil

Pis, a cóż oni madrego wymysla?

A
Anna Tomaszek

Bandyctwo. 500 bogacze ale niepelnisprawni kryterium dochodowe. Populisci z pisu na san escobar. Ludzie opamietajcie sue

G
Gość
2019-07-16T08:03:49 02:00, Mm:

Co za sprawiedliwość?? Jestem po 4 operacjach kręgosłupa i nie przysługuje mi się renta gdyż stwierdzono u mnie zdolność do pracy a mam 2 stopień umiarkowany i dostaje jedynie zasiłek pielęgnacyjny. A ci którzy mogą pracowac dostają wszystko. Zawsze ktoś poszkodowany musi być

ttt

M
Mm

Co za sprawiedliwość?? Jestem po 4 operacjach kręgosłupa i nie przysługuje mi się renta gdyż stwierdzono u mnie zdolność do pracy a mam 2 stopień umiarkowany i dostaje jedynie zasiłek pielęgnacyjny. A ci którzy mogą pracowac dostają wszystko. Zawsze ktoś poszkodowany musi być

Dodaj ogłoszenie