MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus dla emerytów i niepełnosprawnych. Wniosek ZUS, kryteria. Od kiedy 500 plus niesamodzielnych: wniosek online, do pobrania

SR
500 plus niepełnosprawnych. Warunki, kryteria, wniosek. Kto dostanie? Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych 18.07.19
500 plus niepełnosprawnych. Warunki, kryteria, wniosek. Kto dostanie? Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych 18.07.19 www.pixabay.com
500 plus dla emerytów i niepełnosprawnych. Warunki, kryteria, wniosek. Dla kogo? Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych? O świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zrobiło się głośno w maju, później jednak temat ucichł na długie tygodnie. O 500 plus dla niepełnosprawnych znów jest głośno, bowiem można już składać wnioski o otrzymanie tego świadczenia. Kto dostanie 500 plus dla niepełnosprawnych? Jak złożyć wniosek? Kiedy zostaną wypłacone pieniądze? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

500 plus dla osób niesamodzielnych: Można już składać wnioski!

Tuż po tym, gdy pojawiła się informacja, że można już składać wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych rozpoczęła się prawdziwa lawina. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 18 tysięcy wniosków.

500 plus dla niepełnosprawnych kryteria: Dla kogo? Wnioski

500 plus dla niepełnosprawnych stało się tematem rozmów po jednym z majowych wystąpień premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wtedy, że chce wprowadzić taki projekt. Mijały tygodnie, w życie weszła ustawa dotycząca 500 plus na pierwsze dziecko, a o świadczeniu dla niepełnosprawnych nie było nic wiadomo. Teraz jednak pojawiły się nowe informacje w sprawie 500 plus dla niepełnosprawnych.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 od kiedy?

O "nowe 500 plus" mogą się ubiegać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji lub emeryci po 75. roku życia, pobierający zasiłek pielęgnacyjny.

Minister Bożena Borys-Szopa poinformowała, że od poniedziałkowe południa (2 września) można już składać wnioski o tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Zgodnie z zapowiedziami, rozpratrywanie wniosków rozpocznie się 1 października.

500 plus dla niepełnosprawnych kryteria: Dla kogo? Wniosek do pobrania online

Jak informuje Ministerstwo, w Polsce do otrzymania tego świadczenia uprawnionych będzie około 850 tysięcy osób. Szacowany wydatek na tej cel to około 4,5 mld zł.

500 plus dla niepełnosprawnych warunki, kto dostanie świadczenie?

500 plus dla niepełnosprawnych to świadczenie dla osób, które wymagają długoterminowej opieki, są niesamodzielne. Kto będzie mógł ubiegać się o pieniądze?

  • Osoby, które ukończyły 18 rok życia,
  • są niezdolne do samodzielnej egzystencji - co potwierdza stosowne orzeczenie
  • Początkowo 500 plus miały otrzymywać tylko osoby, które nie pobierają świadczeń lub ci, którzy pobierają świadczenia wynoszące mniej niż 1100 złotych. Wprowadzono jednak poprawkę, w myśl której to kryterium dochodowe wzrosło do 2250 zł.

Świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych ma przysługiwać w wysokości nie wyższej niż 500 zł, ale co ważne, łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1,6 tys. zł. Początkowo zakładano, że ta kwota będzie wynosić jedynie 1100 złotych brutto.

500 plus dla niepełnosprawnych wniosek do pobrania. Wniosek online

Na stronie internetowej ZUS dostępne są już wnioski o otrzymanie 500 plus dla niepełnosprawnych. Już teraz można je pobrać, wypełnić i złożyć w ZUS. Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych dostępne są pod tym adresem.
Należy jednak pamiętać, że będą rozpatrywane dopiero od 1 października 2019 roku.

Minister Bożena Borys-Szopa powiedziała, że przed ZUS stoi olbrzymie wyzwanie. To rozwiązanie rewolucyjne. Likwidujemy bariery, wspieramy rodzinę i osoby niesamodzielne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany