500 Plus 2019 w Łodzi. Wnioski 500 Plus i 300 Plus: zmiany i terminy. Informacje o wnioskach na 500 PLUS dla rodziców i opiekunów 3 07 2019

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Zaktualizowano 
500 plus w Łodzi należy się od lipca 2019 roku rodzicom 102 tysięcy dzieci Dawid Lukasik
500 plus od lipca 2019 roku należy się rodzicom i opiekunom 102 tysięcy dzieci w Łodzi. Wypłaty 500 Plus zaplanowano na jesień (z wyrównaniem). Kiedy złożyć wniosek o 500 PLUS, aby jak najszybciej otrzymać pieniądze. W 2019 roku 500 PLUS przyznawane jest na nowych zasadach już na pierwsze dziecko. Przed rozszerzeniem rządowego programu była to liczba dwukrotnie mniejsza.

Urzędnicy łódzkiego magistratu przypomnieli w czwartek (27 czerwca) o przypadającym w poniedziałek (1 lipca) początku elektronicznego wypełniania wniosków na nowy okres programu 500 plus (wnioski "papierowe" będą przyjmowane od sierpnia).

Lipiec jest pierwszym miesiącem, w którym program 500 plus obejmuje także pierwsze dziecko w rodzinie - bez względu na jej dochody. W tym przypadku należy złożyć wniosek do końca września - aby otrzymać pieniądze za lipiec, sierpień i wrzesień. Jeśli rodzic złoży wniosek w październiku, wypłacanie 500 plus zacznie się dopiero wtedy - bez wyrównania za trzy poprzednie miesiące.

Także od 1 lipca można składać elektronicznie wniosek na drugie i kolejne dzieci w rodzinie (na nowy okres wypłat w programie, zaczynający się dla nich od września).

1 lipca zaczyna się także elektroniczne zbieranie wniosków do programu 300 plus - na jednorazową wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci lub młodzieży (do 20. roku życia lub 24. w przypadku ucznia niepełnosprawnego).

Wnioski w formie papierowej można złożyć w Punktach Obsługi Świadczeniobiorców Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi oraz w miesiącu sierpniu 2019 r. w dodatkowych lokalizacjach.

Bałuty:
Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, ul. Urzędnicza 45
Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, ul. Drewnowska 5

Polesie:
Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, ul. Krzemieniecka 2B

Śródmieście:
Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, ul. Piotrkowska 153
Łódzkie Centrum Kontaktów z Mieszkańcami, ul. Piotrkowska 110

Widzew:
Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, al. Piłsudskiego 100
Centrum Obsługi Mieszkańców, al. Piłsudskiego 100

Górna:
Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, al. Politechniki 32

W sierpniu Punkty Obsługi Świadczeniobiorców będą pracować od poniedziałku do piątku od godz. 9 - 17.

Czytaj więcej: 500 plus i 300 plus zmiany od 1 lipca 2019

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Najważniejsze zmiany 500 PLUS 2019

1. Osoby, które mają obecnie ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 r., od 1 lipca 2019 r. winny złożyć jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W związku z tym, osoby te będą miały ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+) od 1 lipca 2019 r., natomiast na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do 30 września 2019 r.) od 1 października 2019 r.

2. Likwidacja kryterium dochodowego - świadczenie to będzie niezależne od wysokości dochodów osiąganych przez członków rodziny. W związku ze zniesieniem kryterium dochodowego rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej.

3. Likwidacja procedury ustalania alimentów od drugiego rodzica, w przypadku wniosków składanych przez osoby samotnie wychowujące dzieci. Samotny rodzic nie będzie musiał przedstawiać tytułu wykonawczego w sprawie alimentów od drugiego rodzica.

4. Wydłużony okres świadczeniowy. Świadczenie wychowawcze będzie przyznane do dnia 31 maja 2021, co oznacza że rodzice nie będą musieli składać wniosków w 2020 roku. Dopiero w celu uzyskania świadczenia na okres od dnia 1 czerwca 2021 r., trzeba będzie złożyć kolejny wniosek, drogą elektroniczną już od lutego 2021 r.

5. Brak decyzji administracyjnej. Przyznanie świadczenia wychowawczego, nie wymaga wydania decyzji, organ przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany adres poczty elektronicznej. Ważne, aby składając wniosek o 500+ podać swój adres poczty elektronicznej e-mail, wówczas informacja o przyznaniu świadczenia zostanie przesłana na ten adres.

6. Wprowadzenie 3 miesięcznego terminu liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o 500+ (dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca). Jeżeli rodzic złoży wniosek w terminie 3 miesięcy od daty narodzin dziecka, to świadczenie to otrzyma od daty jego narodzin  (z wyrównaniem za ten okres ).

7. Wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka, w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku. Jeżeli wniosek drugiego rodzica zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od śmierci 1 rodzica, to prawo do świadczenia przyznaje się począwszy od dnia śmierci.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wideo

Materiał oryginalny: 500 Plus 2019 w Łodzi. Wnioski 500 Plus i 300 Plus: zmiany i terminy. Informacje o wnioskach na 500 PLUS dla rodziców i opiekunów 3 07 2019 - Dziennik Łódzki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czy to zdjęcia z filmu Wiedżmin ?

G
Gość

Poznam miłego i kulturalnego Pana. Na portalu randkowym znajdziesz mnie pod loginem ania22: www.czaterka.pl

Ł
Łodzianin

Głosujcie jesienią na lemingów z PO, to nie będzie problemów z 500 plus oraz innymi programami PIS dla obywateli. Lemingi odbiorą wszystko i rozkradną co się da, jak przez 8 lat swoich rządów. I jeszcze zaproszą ryżego Tuska, aby Niemcy też się nachapały.... pały... pały...

Pozdrawiam wszystkich Łodzian

J
Ja
2019-06-27T14:38:39 02:00, chrupek:

Należy brać, gdy dają i dystansować się od pisiorów.

Korzystając z tego projektu nie dystansujesz się od PiS. Popierasz tym ich i pomysły. Biorac

G
Gość

Zastanawiam się dlaczego dzieci mają dostawać do 18 roku życia skoro większa część młodzieży uczy się do 20 roku i wydatki na ich edukację naprawdę sa olbrzymie może trzeba to zmienić

c
chrupek

Należy brać, gdy dają i dystansować się od pisiorów.

Dodaj ogłoszenie