Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 faktów dotyczących pasteryzowanych soków. Czy soki są zdrowe? Czy zawierają dodatkowy cukier? [PORADNIK]

mad
Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia, podstawę zbilansowanej diety zarówno dzieci jak i osób dorosłych powinny stanowić warzywa i owoce, których codziennie powinniśmy spożywać minimum 400 g, najlepiej podzielonych na 5 porcji – 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców. Co ciekawe, sok, również ten pasteryzowany może stanowić taką porcję.
Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia, podstawę zbilansowanej diety zarówno dzieci jak i osób dorosłych powinny stanowić warzywa i owoce, których codziennie powinniśmy spożywać minimum 400 g, najlepiej podzielonych na 5 porcji – 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców. Co ciekawe, sok, również ten pasteryzowany może stanowić taką porcję. fot. pixabay
Wśród licznych warzywno-owocowych przetworów, warto zwrócić uwagę na soki, w tym na te pasteryzowane, ponieważ to właśnie wokół nich krąży wiele mitów często powstałych z niewiedzy lub błędnych przekonań. Warto dowiedzieć się więcej i poznać kilka faktów na temat tych produktów.

FAKT nr 1: Soki pasteryzowane charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem mikrobiologicznym

Soki mogą zostać poddane obróbce cieplnej (pasteryzacji) lub działaniu wysokiego ciśnienia, aby otrzymane produkty były bezpieczne pod względem mikrobiologicznym. Oznacza to, że dochodzi do zniszczenia drobnoustrojów, które pozostawione w soku mogą doprowadzić w naturalny sposób do procesu psucia się produktu. Proces ten jest w pełni bezpieczny i przypomina domowe sposoby wekowania przetworów. Polega na krótkotrwałym podniesieniu temperatury danego produktu, a następnie na poddaniu go szybkiemu schłodzeniu.
Warto podkreślić, że proces pasteryzacji tylko w niewielkim stopniu wpływa na obniżenie ich zawartości odżywczej, a w przypadku niektórych składników podnosi ich zawartość.
Przykładem może być likopen, którego aktywność w pasteryzowanym soku pomidorowym zwiększa się 2-3-krotnie. Co więcej, substancje odżywcze w pasteryzowanych sokach są zachowywane przez długi czas, dlatego mogą one stanowić wartościowy i wygodny element codziennej zbilansowanej diety.
Soki pasteryzowane są szczególnie polecane kobietom w ciąży i dzieciom, właśnie ze względu na bezpieczeństwo mikrobiologiczne jakim się charakteryzują.

FAKT nr 2: Szklanka soku, również tego pasteryzowanego, może stanowić 1 z 5 dziennych porcji warzyw i owoców

Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia, podstawę zbilansowanej diety zarówno dzieci jak i osób dorosłych powinny stanowić warzywa i owoce, których codziennie powinniśmy spożywać minimum 400 g, najlepiej podzielonych na 5 porcji – 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców.
Co ciekawe, sok, również ten pasteryzowany może stanowić taką porcję – w przypadku osób dorosłych, za porcję uznaje się szklankę o pojemności ok. 200 ml, a dla dzieci w zależności od wieku jest to 170-230 ml. Wynika to z faktu, że wszystkie soki są produktami, otrzymanymi bezpośrednio z warzyw i owoców. A warzywno-owocowe składniki wykorzystywane do produkcji soków muszą być wysokiej jakości, dojrzałe i świeże. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że soki obecne w codziennej diecie mogą pomóc uzupełnić zapotrzebowanie na witaminy, antyoksydanty i inne substancje odżywcze obecne w owocach i warzywach, z których powstały. Każdy znajdzie coś dla siebie pośród szerokiego wyboru soków: przecierowych, naturalnie mętnych, klarownych, owocowych, warzywnych lub mieszane w różnych proporcjach.

FAKT nr 3: Soki pasteryzowane nie zawierają dodatku konserwantów ani innych sztucznych substancji

Obowiązujące w Unii Europejskiej oraz w Polsce restrykcyjne prawo dotyczące produkcji soków wyraźnie określa normy, które muszą być przestrzegane przez producentów, aby dany produkt mógł być określany mianem „sok”. Zgodnie ze wspomnianym prawem zabronione jest dodawanie do wszystkich rodzajów soków, w tym do jednodniowych, NFC, soków z soku zagęszczonego, z dłuższym terminem ważności konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Oznacza to, że smak i zapach oraz barwa soku są naturalne i pochodzą bezpośrednio z owocu i warzywa, z którego sok powstał.

FAKT nr 4: Owocowe soki pasteryzowane i 100% warzywne nie zawierają cukrów dodanych

Prawdą jest, że soki owocowe zawierają cukry, ale są to cukry naturalne, te same, które występują w owocu z których sok został wyciśnięty. Dlatego, podobnie jak w przypadku zakazu dodawania konserwantów i innych sztucznych substancji do soków, prawo reguluje kwestie dodawania cukrów. Zgodnie z prawem producentów soków obowiązuje zakaz dosładzania w jakikolwiek sposób soków owocowych, pomidorowych i 100% warzywnych. Nie wolno też dodawać słodzików, w tym również tych naturalnego pochodzenia, np. glikozydów stewiolowych, czyli tzw. stewii. Jedynie do soków warzywnych i owocowo-warzywnych można dodawać niewielkie ilości cukru oraz innych naturalnych przypraw, w celu podkreślenia ich smaku. Warto też znać różnicę pomiędzy tabelą wartości odżywczych a listą składników produktu, które są często mylone.
Cukier, który widzimy na opakowaniu w tabeli wartości odżywczych soku owocowego, to ten sam naturalny cukier i w tej samej ilości, jaki znajdował się w owocach, a nie cukier dodany przez producenta. Nie znajdziemy go więc na liście składników, z których sok powstał, a wartość kaloryczna soków jest zbliżona do kaloryczności owoców, z których te soki powstały.

FAKT nr 5: Opakowania kartonowe są bezpieczne dla przechowywanego w nich soku

Jak pokazują wyniki badań, mimo tego, że prawie połowa badanych kupuje soki w opakowaniu kartonowym, tylko 32% z nich uważa, że zapewniają one zachowanie wartości odżywczych produktu. A prawdą jest, że opakowania kartonowe mają wiele zalet, z których konsumenci nie zawsze zdają sobie sprawę – przede wszystkim chronią zawarty w nich produkt przed wpływem czynników zewnętrznych takich jak światło czy powietrze. Opakowania kartonowe charakteryzują się złożoną budową, ponieważ oprócz papierowej warstwy, zawierają również folię, która zabezpiecza przed wilgocią i cieniutką warstwę aluminium pokrytą od wewnątrz warstwą polietylenową, która to właśnie chroni zawartość przed wspomnianymi czynnikami zewnętrznymi.
Warto dodatkowo wiedzieć, że wszystkie materiały wchodzące w skład opakowania kartonowego do płynnej żywności nadają się do przetworzenia. To znaczy, że cały karton, łącznie z nakrętka można oddać do recyklingu – opakowania kartonowe po sokach należy wrzucać do żółtego pojemnika, gdzie trafiają tworzywa sztuczne i odpady metalowe.
Pamiętajmy, że właściwie przechowywane soki zachowują pełen pakiet składników odżywczych, co sprawia, że mogą stanowić 1 z 5 rekomendowanych porcji owoców i warzyw, które powinniśmy spożywać każdego dnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 5 faktów dotyczących pasteryzowanych soków. Czy soki są zdrowe? Czy zawierają dodatkowy cukier? [PORADNIK] - Gazeta Krakowska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany