Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4-dniowy tydzień pracy to nowy sposób na kryzys? Oni już go wprowadzili

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Czy warto pracować 4 dni w tygodniu? Jakie korzyści odniosły firmy, które wprowadziły wolne piątki, nie obniżając przy tym pensji? Przestawiamy przykłady przedsiębiorstw, które przetestowały 4-dniowy tydzień pracy.
Czy warto pracować 4 dni w tygodniu? Jakie korzyści odniosły firmy, które wprowadziły wolne piątki, nie obniżając przy tym pensji? Przestawiamy przykłady przedsiębiorstw, które przetestowały 4-dniowy tydzień pracy. Shelbey Miller/ Unsplash.com
O 4-dniowym tygodniu pracy mówi się od lat. Testowało go już wiele krajów na całym świecie. Zobacz, jakie efekty przynosi 4-dniowy tydzień pracy i które kraje sprawdziły to rozwiązanie w praktyce.

4-dniowy tydzień pracy to nowatorskie rozwiązanie, które znalazło swoich zwolenników na całym świecie. W 2018 r. Anrew Barnes, Nowozelandczyk i właściciel firmy Perpetual Guardian, przeprowadził eksperyment i zredukował tydzień pracy do czterech dni we własnym przedsiębiorstwie. Pracownicy mieli więcej wolnego, ale wysokość ich wynagrodzenia nie uległa zmianie. Po trwającym dwa miesiące eksperymencie kazało się, że poziom stresu 240 uczestników eksperymentu zmniejszył się o 7 procent.

W 2019 r. podobne rozwiązanie testowała irlandzka firma rekrutacyjna, ICE Group. Okazało się, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego przełożyło się na efektywność pracy. Wydajność osób zatrudnionych w firmie z Galway wzrosła aż o 27 procent. HR Manager ICE Group, Breann McGarry, podkreślała w rozmowach z mediami, że „doświadczenie jako całość także było bardzo pozytywne”.

4-dniowym dniem pracy zainteresowali się także światowi giganci. Rozwiązanie to przetestował japoński oddział Microsoft. Firma wprowadziła wolne piątki dla wszystkich 2300 pracowników w ramach Work-Life Choice Challenge Summer 2019. Okazało się, że wolny czas miał pozytywne przełożenie na produktywność pracowników – wzrosła ona aż o 40 procent. W tracie eksperymentu zmalało także zużycie energii elektrycznej w firmie (spadek wyniósł aż 23 proc.). Po zakończeniu projektu pozytywnie oceniło go 92 proc. pracowników, pracodawca dziewięciokrotnie zwiększył środki na dofinansowanie wypoczynku osób pracujących w Microsoft.

W 2021 r. wdrożenie 4-dniowego tygodnia pracy zapowiedziała hiszpańska partia Más País. Eksperyment w Hiszpanii ma zostać przeprowadzony na skalę ogólnokrajową. Będzie mogło w nim uczestniczyć nawet 200 dużych firm. Inną opcją byłoby wprowadzenie pięciu 6-godzinnych dni pracy.

W Polsce wiele firm zmniejszyło obowiązujące godziny pracy o 20 proc. w 2020 r., po wybuchu pandemii. Redukcja wymiaru czasu pracy początkowo stanowiła warunek ubiegania się o dofinansowanie z rządu. Niestety redukcja etatów szła w parze z obniżką wynagrodzenia, a zarobki stanowią dla polskich pracowników bardzo silną motywację do zmiany pracy. Aż 67 proc. etatowców rozważa przejście do innej firmy ze względu na niesatysfakcjonującą pensję – wynika z „Raportu płacowego 2021” Hays Poland.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 4-dniowy tydzień pracy to nowy sposób na kryzys? Oni już go wprowadzili - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany