34. Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Pierwsze dwa etapy za zawodnikami

od 16 lat
Prawie 730 kilometrów przejadą uczestnicy 34. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków, który dziś wystartował z Łodzi z okolic Ogrodów Geyera.

Na starcie 171 kolarzy z 28 ekip ze świata dopingowało wielu łodzian. Zawodnicy na metę wjadą w sobotę, 1 lipca w Stalowej Woli.
W tegorocznym Wyścigu udział bierze pięć polskich zespołów.
Pierwszy dzisiejszy etap zakończył się w Skierniewicach. Wygrał go Estończyk Siim Kiskonen (Tartu 2024), a podium uzupełnili Sam Gademan (Allinq Continental Cycling Team) i Mihkel Raim (ATT Investments). Czwarte miejsce zajął Michał Pomorski (HRE Mazowsze Serce Polski).

od 16 lat

Na płaskiej trasie organizatorzy ulokowali premię specjalną (Andrespol) i lotny finisz (Maków), gdzie na kolarzy czekały bonusowe sekundy.

Dziś po południu w środę, 28 czerwca, kolarze przejechali ze Zgierza do Kutna. Wygrał Daan van Sintmaartensdijk z holenderskiej ekipy VolkerWessels Cycling Team. Drugie miejsce zajął Patryk Stosz z Voster ATS Team. Trzecie miejsce dla Filippo Fortina. na czwartej pozycji finiszował Bartłomiej Proć (Santic-Wibatech).

W czwartek, 29 czerwca, kolarze rywalizować będą na trasie Koluszki – Sieradz. 4. etap, czyli piątkowy wyścig między Pabianicami a Kielcami będzie najdłuższy w tegorocznej edycji – wyniesie 218,6 km. Wspomniany wcześniej ostatni etap wieść będzie w sobotę, 1 lipca z Ostrowca Świętokrzyskiego do Stalowej Woli.

Wyścig jest zaliczany do polskiego cyklu wyścigowego ProLiga i kontynentalnego cyklu wyścigowego UCI Europe Tour. Od 2015 roku posiada kategorię UCI 2.2. W wyścigu startują polskie grupy kolarskie oraz grupy zagraniczne z dywizji UCI Continental Teams.

Polscy kolarze klasyfikację generalną wygrali 21. razy. Ostatnim, który tego dokonał był Sylwester Janiszewski w 2021 roku. Wśród tryumfujących w Wyścigu Polaków byli m.in. Dariusz Baranowski, Piotr Wadecki, Łukasz Bodnar czy Tomasz Brożyna. Najwięcej zwycięstw całego Wyścigu ma ten ostatni. Wygrywał go trzykrotnie.