Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu. Zobacz zdjęcia pokazujące, jak teraz wygląda okolica wybuchu

ZEN
Zobacz, jak dziś wygląda okolica miejsca wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Prypeć i jego okolicę odwiedził jeden z poznańskich eksplorerów - Jan Chojnacki prowadzący stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ---->
Zobacz, jak dziś wygląda okolica miejsca wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Prypeć i jego okolicę odwiedził jeden z poznańskich eksplorerów - Jan Chojnacki prowadzący stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ---->Jan Chojnacki
26 kwietnia 1986 r. doszło do wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Katastrofa spowodowała zagrożenie promieniowaniem, co wymusiło konieczność przesiedlenia aż 250 tys. osób. Obszar ponad 2 tysięcy kilometrów kwadratowych został zamknięty dla człowieka. Zobacz, jak dziś wygląda okolica miejsca wybuchu. Prypeć i jego okolicę odwiedził jeden z poznańskich eksplorerów - Jan Chojnacki prowadzący stronę "Ciemna Strona Poznania".

Ponowne zainteresowanie wybuchem w elektrowni spowodował serial HBO z 2019 roku pt. "Czarnobyl". To fabularyzowana historia katastrofy, do której doszło w czarnobylskiej elektrowni jądrowej 26 kwietnia 1986 r. Serial opowiada historię ludzi, którzy uratowali Europę przed globalnymi skutkami katastrofy. W serialu grają m.in. Jared Harris, Stellan Skarsgård i Emily Watson.

Czarnobyl - jak obecnie wygląda miejsce katastrofy?

W serialu ogromne wrażenie robi pospieszna ewakuacja mieszkańców 50-tysięcznego miasta Prypeć. Łącznie po wybuchu z powodu zagrożenia promieniowaniem przesiedlono aż 250 tys. osób. Obszar ponad 2 tysięcy kilometrów kwadratowych został zamknięty dla człowieka. Z serialu dowiadujemy się, że ludzie nie powinni tu mieszkać przez najbliższe tysiące lat.

Tymczasem dziś w strefie zamkniętej wokół Czarnobyla mieszka ponad 100 osób, a do samej Prypeci są organizowane nawet wycieczki turystyczne. Obecnie bowiem promieniowanie w tym miejscu nie jest śmiertelnie niebezpieczne. Reaktor, który uległ awarii, już kilka miesięcy później pokryto betonowo-stalową osłoną (sarkofagiem), który miał zapewnić ochronę przed promieniowaniem na 30 lat. Budowę kolejnego sarkofagu ukończono w 2016 r.

Prypeć jest dziś celem nie tylko ciekawskich turystów, ale też eksplorerów, dla których możliwość zwiedzania opuszczonego przed 30 laty 50-tysięcznego miasta jest tym, czym Mont Everest dla alpinistów.

Prypeć i okolice Czarnobyla odwiedził m.in. Jan Chojnacki prowadzący stronę "Ciemna Strona Poznania". Na jego zdjęciach widać opuszczone miasto - ulice, bloki, szkołę, a nawet wesołe miasteczko. Miejsce wygląda, jakby czas się w tym miejscu zatrzymał.

Zobacz zdjęcia:

Tak wygląda wymarłe miasto Prypeć, opuszczone po katastrofie w Czarnobylu - zobacz wideo:

Zobacz też:

Twitter.com

„Genius”. Jude Law i Colin Firth razem w filmie! [WIDEO]

Twitter.com

„Genius”. Jude Law i Colin Firth razem w filmie! [WIDEO]

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany