Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

300 tysięcy złotych do rozdania w Łodzi. Każdy łodzianin może wystąpić z wnioskiem o dotację na integrację sąsiadów

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Sonia Szechowska, jedna z beneficjentek Inicjatywy lokalnej
Sonia Szechowska, jedna z beneficjentek Inicjatywy lokalnej Agnieszka Jedlińska
W Łodzi jest do rozdania 300 tysięcy złotych na projekty społeczne w ramach "Inicjatywy lokalnej". Pieniądze od kilku do kilkunastu tysięcy złotych można przeznaczyć na zazielenianie okolicy, modernizację zaniedbanej przestrzeni lub organizację imprez dla lokalnej społeczności.

Swój pomysł może zgłosić każdy mieszkaniec Łodzi. Może on dotyczyć niewielkiego podwórka w starej kamienicy, placu zabaw na nowym osiedlu, zagospodarowania przestrzeni parku miejskiego lub innej przestrzeni, która może zyskać nowy wymiar i nowe znaczenie dla lokalnej społeczności. Można zorganizować festyn, posadzić drzewa lub krzewy, naprawić ogrodzenie, czy drogę, urządzić kącik wypoczynkowy na świeżym powietrzu, zrobić i zamontować budki lęgowe dla ptaków, posiać łąkę lub przygotować cykl warsztatów dla seniorów lub dzieci.

Wystarczy pomysł oraz plan jak go zrealizować oraz osoby, które go popierają i chętnie włączą się do realizacji tego planu. Nie trzeba być związanym z żadną organizacją ani mieć w tej materii doświadczenia. Odpowiednie wnioski są dostępne w Fabryce Aktywności Miejskiej (ul. Tuwima 10 w Łodzi), gdzie urzędnicy rozpatrują je na bieżąco, konsultując z odpowiednimi jednostkami np. Zarządem Zieleni Miejskiej, Zarządem Dróg i Transportu, czy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Jaki jest cel inicjatywy lokalnej?

  • włączenie mieszkanek i mieszkańców w rozwiązywanie problemów lokalnych
  • wspólna realizacja przedsięwzięć zmierzających do zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkanek i mieszkańców danej społeczności oraz poprawa warunków ich życia
  • realizacja działań zgłaszanych przez mieszkanki i mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu

W ubiegłym roku w ramach środków na inicjatywy lokalne zrealizowano 12 projektów. Wśród nich Festiwal Spadającego liścia, który odbywa się w parku Skrzywana na Górnej, a jego głównym celem jest integracja lokalnej społeczności i przywrócenie funkcji wypoczynkowych tej mocno zaniedbanej przestrzeni parkowej.

Chcieliśmy ożywić ten park szczególnie jesienią, kiedy zaczyna nas dopadać jesienna chandra i nawet nie zauważamy tych pięknych, spadających liści i cieszyć się tą parkową przestrzenią - tłumaczy Sonia Szechowska z fundacji ARTernatywa, jedna z beneficjentek Inicjatywy lokalnej, współorganizatorka wydarzenia.

Organizatorzy projektu zapewnili sprzęt dźwiękowy i elektroniczny, materiały plastyczne, stoły, krzesła, palety, szpule, obrusy, dekoracje itp. Z budżetu Inicjatyw lokalnych otrzymali wsparcie ponad 18 tysięcy zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany