Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 lat Polski w UE. Nie tylko Szydło, Bielan, Siekierski, Jaki i Sonik. Kto jeszcze z Małopolski zasiadał w Parlamencie Europejskim?

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Jolanta Białek
Jolanta Białek
Paweł Kowal (w środku) był eurodeputowanym przez jedną kadencję (2004-2009). Należał do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, przewodniczył też komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina
Paweł Kowal (w środku) był eurodeputowanym przez jedną kadencję (2004-2009). Należał do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, przewodniczył też komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina fot. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Blisko 20 lat temu, 13 czerwca 2004 roku odbyły się w Polsce pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego. Z okręgu 10 (małopolskie, świętokrzyskie) na 5-letnią kadencję wybrano ośmiu posłów. Do czerwca 2024 Małopolska miała w parlamencie łącznie 28 przedstawicieli różnych partii. W tym materiale przypominamy zarówno bardziej znanych eurodeputowanych, jak i nieco zapomnianych europarlamentarzystów z regionu.

Leopold Józef Rutowicz - urodził się 18 października 1932 roku w Krakowie. W 1956 ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jako magister inżynier mechanik. W 1981 uzyskał stopień doktora nauk o towaroznawstwie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Do 1980 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Bez powodzenia kandydował do Sejmu w 1993 z listy NOT-Stowarzyszenia Techniczne i w 1997 z listy Unii Pracy. Później wstąpił do Samoobrony RP. W wyborach w 2004, otrzymawszy 22 528 głosów, został wybrany do Parlamentu Europejskiego z ramienia tego ugrupowania z okręgu krakowsko-kieleckiego.

Był członkiem Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

- Interpelował m.in. w sprawie ceł, granic UE, programu działań na rzecz szybkiego rozwoju badań naukowych, ochrony interesu konsumentów, programu energetycznego dla Europy na najbliższe 20 lat w sprawie rozporządzenia o wyłączeniach blokowych w motoryzacji. Debaty z jego udziałem dotyczyły głównie gospodarki, polityki rolnej, przemysłu, górnictwa, hutnictwa, rozwoju żeglugi, polityki gospodarczej i energetycznej, ograniczenia konkurencji w branży rolniczej i opiniował także kwestie podejścia do polityki regionalnej w regionie Morza Czarnego oraz w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej – wspominał w Gazecie Myślenickiej Stanisław Cichoń

Był członkiem komitetu wyborczego Andrzeja Leppera jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2005. W wyborach w 2009 nie ubiegał się o reelekcję, po czym wycofał się z działalności politycznej.

Bogdan Pęk - urodził się 8 kwietnia 1953 roku w Krakowie. Ukończył Technikum Rolnicze w Czernichowie, a w 1979 studia na Wydziale Zootechnicznym Akademii Rolniczej w Krakowie.
Na początku lat 80. był wiceprzewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Krakowskich Zakładach Mięsnych. Od 1984 należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W latach 1986–1990 zasiadał w Gminnej Radzie Narodowej Zielonek.

Od PSL do PiS

Od 1992 do 2000 pełnił funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Krakowie, a w latach 1996–1997 także wiceprezesa Zarządu Krajowego PSL. W latach 1993–2004 sprawował mandat posła II, III i IV kadencji. Od 1988 do 2002 należał do Rady Naczelnej PSL. W październiku 2002 odszedł z PS, a następnie przystąpił do Ligi Polskich Rodzin. W 2005 opuścił LPR i zajął się tworzeniem nowej partii.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004, otrzymawszy 105 417 głosów, zdobył mandat deputowanego. W 2009 kandydował na kolejną kadencję z list PiS ale bez powodzenia, a w listopadzie 2010 przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach samorządowych w tym samym roku został kandydatem z ramienia tej partii do sejmiku małopolskiego. Otrzymał 7041 głosów, zdobywając mandat.

Bogusław Sonik – urodził się 3 grudnia 1953 roku w Krakowie. Jest politykiem i dziennikarzem. Ukończył X Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Krakowie, następnie studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 70. współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Po śmierci Stanisława Pyjasa był wśród założycieli SKS. W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”, był m.in. wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Małopolskiego związku. W stanie wojennym został internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 15 października 1982. Po zwolnieniu pracował w wydawnictwie „Znak”, współtworzył też pisma drugiego obiegu.

W 1983 udał się na emigrację do Francji. Był m.in. korespondentem Radia Wolna Europa.
Do Polski wrócił w 1996 roku. Od 1998 należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, będącego częścią Akcji Wyborczej Solidarność. W latach 1998–2004 był radnym sejmiku małopolskiego, zajmując do 2002 stanowisko przewodniczącego.

W 2002 przystąpił do Platformy Obywatelskiej, z ramienia której w 2004 został posłem do PE, a w 2009 skutecznie ubiegał się o reelekcję w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. W 2014 ponownie kandydował jednak nie został wybrany. Udało mu się dostać dopiero w 2018 roku, kiedy zastąpił na stanowisku europosła Bogdana Wentę, który został wybrany na prezydenta Kielc.

W Europarlamencie zabiegał m.in. o zgodne z prawdą przedstawianie faktów dotyczących II wojny światowej. Redagował rezolucję w sprawie pamięci ofiar holokaustu, gdzie jednoznacznie wskazano na nazistowskie państwo niemieckie jako założyciela obozu Auschwitz-Birkenau. Protestował również przeciw użyciu przez włoską prasę sformułowania "polskie obozy" na określenie nazistowskich obozów koncentracyjnych. W 2007 r. angażował się w batalię przeciwko przyjęciu przez Parlament Europejski tzw. szerokiej definicji wódki, dopuszczającej produkcję tego trunku nie tylko ze zbóż i ziemniaków, jako tradycyjnego surowca, ale też np. z melasy buraczanej i owoców.

Ryszard Legutko - urodził się 24 grudnia 1949 w Krakowie. Polski filozof, publicysta i polityk, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumacz i komentator dzieł Platona.

W latach 2005–2007 senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji, w 2007 minister edukacji narodowej, w latach 2007–2009 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, od 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego VII,VIII i IX kadencji, przewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Obecnie zasiada w komisji Kultury i Edukacji (CULT), która zajmuje się wszelkimi aspektami kulturalnymi Unii, takimi jak upowszechnianie kultury, dziedzictwo kulturowe, różnorodność kulturowa i językowa, a także edukacja, polityka audiowizualna, polityka informacyjna i medialna, kulturalne i edukacyjne aspekty społeczeństwa informacyjnego, sprawy młodzieży i sportu.

Róża Thun – urodziła się w 13 kwietnia 1954 roku Krakowie. W okresie 1978–1979 pełniła funkcję rzecznika SKS, współpracowała też z Komitetem Obrony Robotników. Wraz m.in. z Józefem Baranem i Bogusławem Sonikiem należała do sygnatariuszy listu do Amnesty International, opisującego represje wobec niezależnych grup studenckich w PRL. W latach 1981–1991 przebywała za granicą głównie w Niemczech i Nepalu. Od 1992 do 2005 pełniła funkcję dyrektora generalnego, a następnie prezesa zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. W tym czasie była współorganizatorką sieci proeuropejskich organizacji pozarządowych.

W wyborach w 2009 została wybrana na posłankę do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. Zaufało jej wtedy niemal 154 tys. wyborców.

W parlamencie dołączyła do dwóch komisji: ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Kultury i Edukacji. Pierwsza Komisja zajmowała się tematami od niższych stawek za połączenia telefoniczne, po bezpieczeństwo naszych dzieci, choćby dzięki normom jakie muszą spełniać zabawki. W drugiej zabiegała m.in. o zwiększenie dostępności młodzieży do programów międzynarodowej wymiany uczniów i studentów.

W kolejnych wyborach w 2014 roku zdobyła ponad 125 tys. głosów. „To właśnie wtedy rozwiązaliśmy w Unii kwestię geoblokowania, która objęła rynek utworów muzycznych, gier komputerowych i książek elektronicznych. Zlikwidowaliśmy także dodatkowe opłaty w roamingu. Był to początek „cyfrowego Schengen”(…). Zabraliśmy się także za problem podwójnej jakości produktów w branży chemicznej i spożywczej” – wspomina posłanka

W 2019 roku ponownie kandydowała do europarlamentu i ponownie w nim zasiadła. Tym razem wybrało ją ponad 221 tys. wyborców. Czym zajmowała się w minionej kadencji posłanka? „Jako członkini Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności koncentrowała się głównie nad tematami związanymi z ochroną środowiska i walką ze zmianami klimatu, w tym walce ze smogiem.

Patryk Jaki – urodził się 11 maja 1985 w Opolu. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego – magister politologii. Był członkiem gabinetu politycznego wojewody opolskiego oraz asystentem eurodeputowanego Ryszarda Legutki, a także członkiem klubu „Gazety Polskiej” w Opolu. W 2006 przystąpił do Platformy Obywatelskiej i z jej listy został wybrany po raz pierwszy do opolskiej rady miasta. Po wyborach opuścił to ugrupowanie i ponownie związał się z Prawem i Sprawiedliwością. W 2010 uzyskał reelekcję w wyborach samorządowych.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. uzyskał prawie 260 tys. głosów. To najlepszy wynik z nie pierwszego miejsca w historii III RP

W Parlamencie Europejskim zabierał głos m.in. w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i lekkich pojazdów, zbiórki zużytych baterii czy stanu zdolności cyberobronnych w UE.

W listopadzie 2023 roku został mu uchylony immunitet. Powodem było oskarżenie polityka o nawoływanie do nienawiści zgłoszone przez aktywistę Rafała Gawła. Gaweł zarzucił Jakiemu, że ten popełnił przestępstwo rasistowskie na terenie Polski, bo podał i lajkował spot wyborczy PiS z 2018 roku dotyczący zagrożeń płynących z przyjmowania imigrantów.

Beata Szydło - urodziła się 15 kwietnia 1963 w Oświęcimiu. Polska polityk, etnograf i działaczka samorządowa, w latach 2015–2017 prezes Rady Ministrów.

W latach 2005–2019 posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Od 2019 deputowana do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 uzyskała mandat deputowanej, startując z list PiS w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. Osiągnęła najwyższy wynik w skali kraju – 525 811 głosów.

W Parlamencie Europejskim wielokrotnie zabierała głos ws. paktu migracyjnego i przymusowej relokacji uchodźców.

- Polska nigdy nie zgodzi się na przyjmowanie nielegalnych migrantów. Na relokację nielegalnych migrantów. I na absurdalne opłaty za ludzi, którzy mają być relokowani do naszych krajów - stwierdziła Beata Szydło w Parlamencie Europejskim w październiku 2023 roku.

Zabrała też głos, gdy Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła niedawno sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów –o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Główne propozycje to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom Wspólnoty Europejskiej.

-Nie ma czegoś takiego jak europejskie państwo i nie ma powodu, by takie tworzyć zmieniając Traktaty pod dyktando lewicowo-liberalnych polityków. Unia Europejska jest efektem współpracy suwerennych państw. Mieszkańcy krajów UE mają prawo sami decydować o swoich sprawach – argumentowała Beata Szydło

Adam Bielan – urodził się 12 września 1974 roku w Gdańsku. Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, następnie podjął studia na kierunku stosunki międzynarodowe w Szkole głównej Handlowej w Warszawie (nie ukończył studiów). Już wtedy był bardzo zaangażowany w działalność społeczno-polityczną. W latach 1996-1998 przewodniczył Niezależnemu Związkowi Studentów, a w latach 1999-2000 był wiceprzewodniczącym międzynarodowej organizacji studenckiej European Democrat Students.

W 1997 roku uzyskał mandat posła z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Cztery lata później ponownie dostał się na Wiejską, tym razem z listy PiS (w okręgu chrzanowskim). W 2002 został członkiem tej partii, pełnił funkcję jej rzecznika prasowego.

Od 2003roku był obserwatorem w Parlamencie Europejskim, a w okresie maj – lipiec 2004 sprawował obowiązki europosła V kadencji w ramach delegacji krajowej. W 2004 roku uzyskał mandat do PE z okręgu obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie. Przystąpił tam do grupy Unia na rzecz Europy Narodów; 16 stycznia 2007 roku został wiceprzewodniczącym PE. Był europarlamentarzystą także w kadencji 2009-2014, przystąpił wtedy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, był jej wiceszefem.

W 2014 wystartował – bez efektu – do PE z listy Polski Razem. Pięć lat później został kolejny raz europarlamentarzystą, ponownie z list PiS.

Czesław Siekierski – urodził się 8 października 1952 roku w Stopnicy. Magister inżynier ekonomiki rolnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, doktor nauk ekonomicznych (SGGW). Nauczyciel akademicki. W latach 70. XX wieku działał w Związku Młodzieży Wiejskiej.

Od zawsze związany ludowcami i rolnictwem. W latach 1981–1982 był kierownikiem wydziału organizacyjnego Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W latach 1994-1998 był dyrektorem Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). W latach 1997–2004 poseł na Sejm z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 2001 do 2003 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W kolejnym roku był obserwatorem w Europarlamencie, a następnie, po przyjęciu Polski do UE - deputowanym V kadencji (w okresie maj – lipiec 2004). Był wybierany do PE, z ramienia PSL, na trzy kolejne kadencje (2004-2009, 2009-2014, 2014-2019). W samorządzie europejskim pracował m.in. w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa, należał do grupy Europejska Partia Ludowa – Europejscy Demokraci. W VIII kadencji był przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI). W wyborach do PE w 2019 roku nie uzyskał reelekcji.

W 2019 został posłem na Sejm z ramienia ludowców. Zasiada w parlamencie także w kadencji 2023-2027 (z listy Trzeciej Drogi). Od grudnia 2023 roku jest ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Donalda Tuska.

Andrzej Szejna – urodził 28 kwietnia 1973 roku w Końskich. Polityk, adwokat i radca prawny. W latach 1997–1999 był dwukrotnie wybrany Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP, był też członkiem Prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej (2003 rok), wiceminister w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej (2004 rok).

Zasiadł w radzie krajowej i w zarządzie krajowym SLD. W 2000 roku, podczas kampanii prezydenckiej pracował w sztabie wyborczym Aleksandra Kwaśniewskiego, odpowiadał za obsługę prawną. W 2012 został przewodniczącym SLD w województwie świętokrzyskim.

W czerwcu 2004 roku uzyskał mandat w Parlamencie Europejskim. Pełnił tam m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Stanowienia Prawa (do 2007 roku). Był członkiem Delegacji do spraw stosunków z Białorusią i Izraelem, zasiadał w Grupie Socjalistycznej, kierował delegacją polską tej frakcji. W 2009 i 2014 roku bez powodzenia ubiegał się o ponowny wybór do PE.

Poseł na Sejm IX i X kadencji, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Nowej Lewicy. W 2022 został wiceprzewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów. Obecnie sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.

Paweł Kowal – urodzony 22 lipca 1975 roku w Rzeszowie. Polityk, politolog, historyk, publicysta. Doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN.

W latach 2001-2003 pracował jako ekspert ds. polityki wschodniej w Centrum Stosunków Międzynarodowych. Kolejno był dyrektorem Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki (do 2005 roku), a potem kierował Biurem Prasowym Prezydenta Warszawy. Jest współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 2006–2007 był wiceministrem spraw zagranicznych.

Był eurodeputowanym przez jedną kadencję (2004-2009). W PE należał do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy; był też przewodniczącym komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina.

Poseł na Sejm w latach 2005-2009 oraz od 2019 roku. Do okresu 2007-2008 związany z PiS. Potem – w latach 2011-2014 szefował partii Polska Jest Najważniejsza (2011-2014) oraz przewodniczył radzie krajowej Polski Razem (2013-2017). Obecnie jest związany z Koalicją Obywatelską.

Joanna Senyszyn – urodzona 1 lutego 1949 roku w Gdyni. Profesor nauk ekonomicznych, publicystka. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w 1996 roku otrzymała tytuł profesora nauk ekonomicznych. Należy do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, jest prezesem gdyńskiego oddziału tej organizacji. Przez dwie kadencje zasiadała w Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Komitecie Badań Naukowych. Publikuje teksty w czasopismach lewicowych i antyklerykalnych.

Działalność polityczną rozpoczęła jeszcze w czasach PRL-u. W 1975 roku wstąpiła do PZPR. W latach 1980-1995 należała do NSZZ „Solidarność". Od 2005 do 2008 roku była wiceprzewodniczącą Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W 1998 została radną sejmiku pomorskiego. Posłanka na Sejm IV, V i VI kadencji (z ramienia . koalicji SLD-UP, potem startowała kolejno z list SLD oraz Lewicy i Demokratów).

W roku 2009 uzyskała mandat w PE. Należała do grupy Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów. Była wiceprzewodniczącą Podkomisji Praw Człowieka, pracowała m.in. w komisjach Praw Kobiet i Równouprawnienia, Kultury i Edukacji oraz Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. W 2014 ubiegała się bez powodzenia o reelekcję do PE.

Partia PolEXIT i nietyczne wypowiedzi

Stanisław Żółtek – urodzony 7 maja 1956 roku w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, z wykształcenia jest matematykiem, zawodowo zajmuje się przedsiębiorczością. Jest prezesem „Stowarzyszenia na Rzecz Wolnego Handlu" i członkiem stowarzyszenia "Kraków-Galicja".

Należał do Unii Polityki Realnej (od 1991 roku), pełnił funkcję wiceprezesa partii. W latach 2011-2017 był wiceprezesem, a obecnie jest szefem Kongresu Nowej Prawicy.

Był krakowskim radnym miejskim (w latach 1994-2002), a w okresie 1997-1998 - wiceprezydentem Krakowa. W lutym 2002 został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚ a następnie tymczasowo aresztowany pod zarzutem rzekomego łapownictwa. Ciążyło na nim podejrzewanie, że w 1998 roku, będąc wiceprezydentem Krakowa, przyjął korzyść majątkową w wysokości 20 tys. zł, w zamian za przyspieszenie wykwaterowania mieszkańców krakowskiej oficyny. Po czterech latach został oczyszczony z zarzutów, otrzymał też odszkodowanie za bezprawne aresztowanie (w 2010 roku).

W latach: 1993, 2001, 2005, 2007 i 2019 kandydował bez powodzenia do Sejmu. Z takim samym efektem ubiegał się w 2010 roku o fotel prezydenta Krakowa, a w roku 2019 – na Prezydenta RP.

Eurodeputowanym był w kadencji 2014-2019. Przystąpił tam do nowej frakcji Europa Narodów i Wolności, od stycznia 2017 roku był jej prezesem. Zasłynął powołaniem w styczniu 2019 roku eurosceptycznej partii PolEXIT, głoszącej hasło wystąpienia Polski z Unii Europejskiej; był prezesem tego ugrupowania. W 2019 roku starał się bez powodzenia o reelekcję do PE, z ramienia komitetu PolEXIT-Koalicja.

Dominik Tarczyński – urodzony 27 marca 1979 roku w Lublinie. Absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003-2008 był animatorem wspólnoty w londyńskiej katedrze Westminster, prowadził też audycję radiową o muzyce chrześcijańskiej; był świeckim asystentem jednego z brytyjskich egzorcystów.

Od 23 stycznia 2009 roku do 1 lutego 2010 pełnił funkcję dyrektora TVP3 Kielce. Później pracował jako zastępca dyrektora ds. eksploatacji w Ośrodku Informatyki i Telekomunikacji TVP. Był też publicystą „Gazety Polskiej”, zajmował się tworzeniem filmów dokumentalnych poświęconych m.in. działalności egzorcystów. Jest założycielem Stowarzyszenia Wspólnota Katolików Charyzmatycy.

W 2010 roku kandydował do sejmiku świętokrzyskiego z listy PiS (bez efektu). W 2011 współtworzył Solidarną Polskę, odszedł z tej partii w 2014 roku. W kadencji 2015-2019 był posłem na Sejm z ramienia PiS. Od 2018 roku jest wiceprzewodniczący Europejskich Konserwatystów w Radzie Europy.

Eurodeputowany (z listy PiS) kadencji 2019-2024. Jest członkiem komisji: Handlu Międzynarodowego, Spraw Zagranicznych oraz Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Pracuje też w Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Angażuje się w problematykę prawnomiędzynarodową wojny na Ukrainie. Jako pierwszy z posłów do PE, już na początku agresji Rosji na Ukrainę, odbył podróż do Charkowa oraz Izium w celu dokumentowania ludobójstwa dokonywanego na Ukraińcach. Wyniki swoich badań przedstawiał na krajowych oraz międzynarodowych konferencjach naukowych oraz sympozjach w latach 2022-2024.

Był wielokrotnie krytykowany za nieetyczne wypowiedzi w debacie publicznej, nie tylko pod adresem innych polityków, ale także mniejszości religijnych oraz kobiet.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska