19 zabytków dostanie dofinansowanie od miasta. Które?

  19 zabytków dostanie dofinansowanie od miasta. Które?

  (msm)

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  19 zabytków dostanie dofinansowanie od miasta. Które?
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  19 zabytkowych obiektów będących własnością prywatną dostanie łącznie 2,5 mln zł dotacji na remont od miasta. Na sesji najbardziej gorąca dyskusja dotyczyła 90 tys. zł, które ostatecznie otrzymała Okręgowa Izba Architektów, na remont swojej nowej siedziby – dawnej krańcówki tramwajowej przy parku Staromiejskim (sami wyłożyli na ten cel 1,7 mln zł). Część radnych chciała bowiem, by te pieniądze zostały przeznaczone na remont kaplicy Scheiblera na cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

  - Izba Architektów otrzymała atrakcyjny budynek w atrakcyjnym miejscu pod warunkiem wyremontowania go z własnych środków – mówi radny PiS, Bartłomiej Dyba – Bojarski.


  Ostatecznie poprawkę radnych opozycji odrzucono. Marek Michalik, przewodniczący klubu PiS zauważył, że władze miasta powinny zadbać o stojące przy placu Wolności: kościół pw. św. Ducha i archiwum państwowe.
  - Nie sposób ich nie zauważyć będąc w Łodzi. A ich wygląd pozostawia wiele do życzenia – mówił radny.
  Wśród budynków, które otrzymają dotacje jest pięć obiektów sakralnych, dziewięć mieszkalnych, zajezdnia tramwajowa przy ulicy Północnej, budynek kantoru przy Piotrkowskiej i trzy nagrobki.

  Największe środki (380 tys. zł) mają zostać przeznaczone na remont wieży północnej kościoła przy placu Kościelnym. Nieco mniej (300 tys. zł) otrzyma parafia prawosławna na remont kamienicy przy ul. Narutowicza 46. 270 tys. zł trafi na remont kaplicy Karola Scheiblera na cmentarzu przy ul. Ogrodowej, a 210 tys. zł na konserwację grobowca Gustawa Geyera na tym samym cmentarzu. 58 tys. zł zostanie przeznaczone na remont elewacji południowej kościoła pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej.

  Floyd Mayweather Jr vs. Manny Pacquiao 2015 na żywo transmisja online


  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KIEDY REMONT ROKICINSKIEJ W ANDRZEJOWIE?

  panna lodzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z jakiej racji obiekty sakralne?

  Oburzona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Z jakiej racji obiekty sakralne dostają takie dotacje, podczas kiedy jest tyle innych budynków użyteczności publicznej, które wymagają rewitalizacji? Kościół wydaje miliony na swoje super fury i...rozwiń całość

  Z jakiej racji obiekty sakralne dostają takie dotacje, podczas kiedy jest tyle innych budynków użyteczności publicznej, które wymagają rewitalizacji? Kościół wydaje miliony na swoje super fury i wielkie brzuchy, resztę trzyma na kontach, zarabia na Caritasie (tak zarabia!), zbiera daninę od wiernych, której nie ewidencjonuje w żadnych księgach, nie płaci podatków jak inni i jeszcze wyciąga łapę do Państwa po pieniądze. A z jakiej racji podatki rzeszy niewierzących czy anty-kościelnych mają być przeznaczane na remonty kościołów? To jest chore Państwo. Idąc tą logiką w tak sam sposób zatem powinni zacząć traktować meczety, synagogi, cerwkie.... Tylko, że wówczas powstałoby święte oburzenie zakłamanych katoli "z jakiej racji". Doceniam sztukę sakralną, ale sponsorowanie jej remontów z naszych pieniędzy to już za wiele... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZARNI RZĄDZĄ !!!

  stefanW. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  tym pokręconym miastem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dotacje

  szczyrz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  90% dotacji, w skali Polski, na remonty zabytków otrzymują kościoły i związki wyznaniowe.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KAPITALIZM CZY SOCJALIZM

  TOKO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  TO W KOŃCU TEN KOMUNIZM SIĘ SKOŃCZYŁ CZY JAKOŚ PRZETRWAŁ
  JAK SĄ WŁAŚCICIELE PRYWATNI TO NIECH SOBIE RADZĄ I MIASTO POWINNO EGZEKWOWAĆ POSTANOWIENIA

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo