Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi. Nagrody przyznane, wystawę można oglądać do kwietnia 2023 roku

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można oglądać prace artystów z całego świata w ramach 17 edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny. To jedna z najstarszych i najważniejszych na świecie prezentacji zjawisk związanych ze współczesną tkaniną artystyczną. Od 1975 roku co trzy lata organizuje je łódzka placówka. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Stan splątany”. Na ekspozycji znalazły się 54 prace wybrane z pół tysiąca zgłoszonych do konkursu.

Tradycyjnie otwarcie ekspozycji zbiegło się z wręczeniem nagród artystom najlepszych prac. Wśród nagrodzonych są:
Złoty medal:
Moumita Basak z Indii, Bez tytułu, 2021 r.
Srebrny medal:
Zhanna Petrenko z Ukrainy, Całun niepewności, 2021 r.
Brązowy medal:
Katja Felle ze Słowenii, Stop-Szyj-Reset, 2021 r.

Z każdą kolejną edycją zaskakuje nas różnorodność prac, zarówno w warstwie formalnej, jak i znaczeniowej. To pokazuje, że praca z tkaniną daje nieograniczone możliwości ekspresji, a artyści coraz chętniej sięgają po to medium, aby opisać swoje uczucia, doświadczenia czy przemyślenia dotyczące otaczającego nas świata – mówi Marta Kowalewska, kuratorka 17 MTT i główna kuratorka CMWŁ.

Wśród prezentowanych na wystawie prac są dzieła nawiązujące do klasycznych, tradycyjnych technik gobelinu czy haftu, jak również instalacje stanowiące przykład odważnego eksperymentowania z tkaniną. Wystawa stanowić będzie przegląd różnych warsztatów i technik ukazujących bogactwo użytych przez artystów materiałów oraz odmienne punkty widzenia wynikające z różnic geograficznych i kulturowych.

Tytuł ekspozycji to zwrot zapożyczony z fizyki kwantowej, ale doskonale nadaje się do tego, by metaforycznie opisywać otaczające nas zjawiska i problemy. Stan splątany oznacza sytuację, kiedy dwie cząstki elementarne są połączone tak, że niezależnie od dzielących ich odległości zmiana w jednej natychmiast wywołuje zmianę w drugiej. Jednak pojawienie się obserwatora powoduje przerwanie tej więzi. To zainspirowało uczestników do nowych poszukiwań w dziedzinie medium tkaniny, pozostawiając szerokie pole do interpretacji i własnych poszukiwań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany