14. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Czy Gierek to dobry symbol?

Tomasz Szymczyk
Edward Gierek na archiwalnym zdjęciu podczas spotkania z górnikami jednej z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego arc. DZ/Zygmunt Wieczorek
Mija 14 lat od śmierci Edwarda Gierka. Świętować rocznicę ma w Sosnowcu m.in. Leszek Miller. Nic dziwnego - wybory. Czy Gierek to dobry symbol?

Chociaż od końca rządów Edwarda Gierka minie wkrótce trzydzieści pięć lat, jego postać, podobnie jak i cała dekada lat siedemdziesiątych, wciąż budzi emocje. Jednoznaczne zdanie o tych czasach mają historycy, w społeczeństwie nadal nie brakuje za to sentymentów do byłego I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a wcześniej szefa Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach.

W przyszłą środę minie czternaście lat od śmierci Gierka. Były przywódca Polski z czasów PRL zmarł w 2001 roku w Cieszynie. Już jutro na cmentarzu w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze przy grobie Edwarda i Stanisławy Gierków organizowane będą uroczystości z okazji tej rocznicy. Sympatycy rządów Edwarda Gierka pod koniec lipca spotykają się w tym miejscu tradycyjnie od kilku lat.

- To głównie ludzie pokolenia 50 plus, którzy dobrze wspominają lata siedemdziesiąte, a im dalej od tego okresu, tym ich pamięć jest bardziej selektywna. Pamiętają tylko dobre rzeczy. Myślę, że słabnąć będzie masowość sentymentu do Gierka, ale postać na stałe weszła to zagłębiowskiego panteonu postaci i już tam zostanie - wyjaśnia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Gierek to postać kontrowersyjna i opinie o nim mogą być skrajnie negatywne i skrajnie pozytywne. Przydałaby się dobra biografia polityczna przedstawiająca jego osobę, karierę i decyzje z lat 70. - dodaje.

Zwolenników Gierka do dziś nie brakuje zwłaszcza w Sosnowcu. Od 20o2 roku były I sekretarz jest honorowym obywatelem tego miasta, jest też tu rondo jego imienia. To tutaj, w dzisiejszej dzielnicy Porąbka, Gierek się urodził. W pobliskiej kopalni Kazimierz zginął jego ojciec. Przez lata Gierek był też członkiem Podstawowej Organizacji Partyjnej w KWK Sosnowiec.

- Edward Gierek to dzisiaj część tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego - przekonuje Maciej Gadaczek, szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka, które razem z prof. Adamem Gierkiem (synem Edwarda) i Ruchem Odrodzenia Gospodarczego organizuje sobotnie uroczystości. - Do dzisiaj widać, ile Gierek zrobił dla Zagłębia Dąbrowskiego.
Zagwarantował młodzieży pracę, a to, co wtedy zbudowano, służy do dzisiaj: Huta Katowice, mieszkania, szkoły, przedszkola, żłobki, stadiony, ciągi komunikacyjne - wylicza Gadaczek. - Współpracujemy z różnymi środowiskami, które uważają, że z tych czasów należy brać przykład. Edward Gierek po epoce Władysława Gomułki rozwinął Polskę gospodarczo. Był też pomostem między Wschodem a Zachodem - przekonuje.

Jak organizatorzy uroczystości odnoszą się do głównych zarzutów wobec postaci Edwarda Gierka: kryzysu gospodarczego czy wydarzeń z 1976 roku? - W każdym okresie dziejów Polski były błędy. Nie zgadzamy się na przekreślanie dorobku PRL-u - przekonuje Maciej Gadaczek. - W latach 70., 2,8 mln osób, również tutaj w Zagłębiu, się rozwijało, a teraz tyle samo ludzi musiało wyjechać na Zachód - dodaje.

Uroczystości na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu mają się rozpocząć o godzinie 12 złożeniem kwiatów na grobie Gierka. Zaplanowano także przemówienia. Gośćmi uroczystości mają być prof. Adam Gierek, przewodniczący SLD Leszek Miller, a także prof. Paweł Bożyk, niegdyś doradca I sekretarza, a obecnie szef wspomnianego Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka. Prof. Bożyk podczas sobotnich uroczystości promować ma swoją najnowszą książkę, zatytułowaną "Apokalipsa według Pawła. Jak zniszczono nasz kraj".

Czy na Gierku wciąż zbić można polityczny kapitał? Przecież wybory parlamentarne już za kilka miesięcy. - Lewica wciąż zabiega o elektorat postpeerelowski. Jest on coraz mniejszy, ale Leszek Miller walczy o każdy głos. Zagłębie to od zawsze bastion lewicy. Czy Gierkiem uda się porwać również młodych wyborców? Dla młodych Gierek to postać historyczna z zamierzchłych czasów. Trudno tu kalkulować. Dla SLD każdy głos jest cenny, a dla polityka lepiej jest "być" - uważa dr Tomasz Słupik.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
*Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
*Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

Wideo

Materiał oryginalny: 14. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Czy Gierek to dobry symbol? - Dziennik Zachodni

Komentarze 102

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
A czy ktoś pamięta morderstwo sierżanta Karosa w tramwaju warszawskim zastrzelił go jakiś szczeniak wychowany przez styropiany. Jedyną winą tego nieszczęśnika było to że pracował w milicji i wsiadł do nie tego tramwaju. Pytam kto za to odpowiedział? Nikt cisza.
w
walczak
Sam jestes holota, nie obrazaj, co? moi rodzice byli uczciwymi ludzmi i dostali po kilku latach
G
Gość
,, w zamian rozdając na lewo i prawo prezenty swoim prominentom a co ważniejszych pousadzał na nowych posadach wojewódzkich po bezsensownym poszatkowaniu Polski na 49 kawałków.", ostatni twój wpis świadczący o tym że nie masz pojęcia o latach 70. Właśnie Polska reforma z 75 r. była znakomita, tak dobra że nawet Zachód wziął z nas przykład i przeszedł na model dwustopniowy (choćby Belgowie, Niemcy, Anglicy). Poczytaj sobie prof. Kieżuna. Reforma z 75 r. pozwoliła na zlikwidowanie antagonizmów wielu miast (choćby Bydgoszcz-Toruń, Zielona Góra-Gorzów,itd), pozwoliło także na rozwój wielu polskich miast, czyniąc z nich regionalne ośrodki kultury, nauki, sztuki, itd. Każdy mieszkaniec byłych 49 województw ci to powie, tylko trzeba chcieć słuchać i się uczyć, a nie bredzić coś o ,,bezsensownej reformie". Bezsensowny to jest cały twój wpis, ponieważ nie opierasz się na literaturze przedmiotu, źródłach, weryfikowalnych opowieściach. Cała twoja ,,wiedza" to stek bzdur, kłamstw, pomówień, niepodpartych oczywiście żadnymi źródłami. Aby nie być gołosłownym podaję literaturę na której oparłem mój wpis, podana niżej literatura jest także zbiciem twoich bzdurnych twierdzeń. A. Sowa: ,, Od drugiej do trzeciej rzeczpospolitej"; tegoż: ,,Historia polityczna Polski 1944-1989"; A. Friszke: ,,Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989"; A. Czubiński: ,,Polska i Polacy po II wojnie światowej"; W. Bonusiak: ,,Historia Polski 1944-1989"; ,,Historia dyplomacj polskiej 1944/1945-1989"; ,,Polska pod rządami PZPR"; ,,Komisja Tadeusza Grabskiego (1981)".
G
Gość
,walki z Kościołem". kpisz kiepie czy o drogę pytasz? :D właśnie w latach 70 nastąpiło unormowanie stosunków z kościołem, a przykładami ,,walki z Kościołem" o której bełkoczesz
niech będą: wydanie między rokiem 71 a 76 365 zgód na budowę obiektów sakralnych, dla porównania między rokiem 45 a 70 wydano tylko 359 zgód, w roku 71 ustalono prawo własności kościelnej z korzyścią dla kościoła, w roku 77 wizyta E. Gierka u papieża Pawła VI, poparcie przez Polskę starań o to aby S. Wyszyński nadal (po roku 76) był prymasem, rzeczywiście, ,,walka z kościołem" pełną gębą :D
,,nękanie prywatnego rolnika", bzdury piszesz takie jełopie że głowa mała :O właśnie lata 70 to najlepsze lata dla prywatnego rolnictwa, chłopi właśnie najlepiej wspominają ten okres. Przykładami tego ,,nękania" niech będą: likwidacja kontyngentów w 71, objęcie prywatnych rolników opieką medyczną, objęcie prywatnego rolnictwa ustawą emerytalną, pozwolenie na zakup znacznej ilości sprzętu zmechanizowanego (w roku 70 prywatni rolnicy mieli ponad 50 ciągników, traktorów, natomiast w 80 roku już ponad 250 tys.), rzeczywiście ,,nękanie" jak cholera...
Chętnie sparafrazuję twoje określenie, niech posłuży ono najlepiej na określenie obecnej sytuacji w Polsce. To tuskowa Policja,CBA,CBŚ,ABW,SM chroniły i pilnowały ,,dobrego i wizjonerskiego porządku"-cenzury. podlizywaniu się kościołowi i szykanowaniu nie-katolików (przykłady cieszyńskich szkół), gnębieniu, represjonowaniu, szykanowaniu zwykłych obywateli (choćby sprawa Marka Dochnala).
,,To za Gierka na masówkach popierano „bratnią pomoc Wielkiego Narodu Radzieckiego dla Afganistanu”, pod cynicznym hasłem „w Kabulu już po bólu”, po inwazji na ten kraj.", chyba sobie żartujesz chłopczyka :D To właśnie w latach Edwarda Gierka POLSKA NIGDY OFICJALNIE NIE POPARŁA INTERWENCJI W AFGANISTANIE. Coś ci się pomieszało w główce, radzę ci lepiej sobie poczytać o tych latach, a nie pisać bzdury. Jest to twój zresztą kolejny wpis świadczący o twoim nieuctwie i kompletnej NIEZNAJOMOŚCI lat 70.
,,To za Gierka zwykły polski towar był cynicznie dostępny w sklepach za niepolskie pieniądze", po pierwsze gościu, sklepy Baltony są do dnia dzisiejszego to raz, następnie do dnia dzisiejszego są takie sklepy np. Carbon i Igloopex, po drugie to nie Edward Gierek odpowiadał za sprawy handlu, za sprawy handlu podobnie jak i gospodarkę odpowiadali premier, przewodniczący KP przy RM i minister HZ. Podział kompetencji, o którym nie wiesz, się kłania. Po trzecie, to nie był ,,zwykły polski towar" jełopie, tylko towar najwyższej jakości przeznaczony na eksport, tak jest do dzisiaj, że towar na eksport jest najlepszej jakości i z reguły nie na sprzedaż, ale ty nie chcesz tego zauważyć, bo po co. I w końcu po czwarte, niby ten towar był za ,,niepolskie pieniądze" ale jakoś Polacy kupowali z niego towar, konsumowali go, nikt nie umierał z głodu, więc nie pitol bzdur o tym że ten towar był tak ,,niedostępny".
,na dokładkę „dobry gospodarz” całkiem „po wizjonersku” zadłużył państwo na lata i miliardy,", na twój debilizm najlepszym lekarstwem niech będzie wypowiedź prof. Witolda Kieżuna: "Gierek, generalnie rzecz biorąc, wydawał pożyczki dużo lepiej. Zbudował 500 zakładów’ pracy, budował drogi, szpitale. To inwestycje, z których korzystamy do dziś. A dzisiejsze wydatki budzą wiele wątpliwości. Jak można budować drogi, które kilometrami otoczone są ekranami akustycznymi? To miliony wyrzucone w błoto. Tego nie ma nigdzie na świecie.". Wypowiedź prof. Kieżuna jest najlepszym lekarstwem na twoją głupotę, dodam jeszcze że dług z lat 70 był o wiele mniejszy niż obecnie i został spłacony już w październiku 2012 r. natomiast dług twoich styropianowców nie zostanie spłacony nigdy. Za Gierka wybudowano 557 zakładów, zbudowano 2,6 mln mieszkań w których zamieszkało 10 mln ludzi, stworzono 3 mln miejsc pracy, a co stworzono za Tuska z wyjątkiem długów, niesmaku, arogancji władzy i jej lukskusu? Wielkie nic, ale ty o tym nie wiesz, widzę za młody jesteś.
,,w zamian
G
Gość
W twojej wypowiedzi kłamstwo goni kłamstwo, a fałsz pogania fałszem, Ty nic nie przypominasz tylko tworzysz własną, urojoną WIZJĘ ,,historii". Ale od początku:
,,Gierek wiernopoddańczo dopisał w przepisach wieczną przyjaźń polsko-radziecką", bzdura jakich mało, ten zapis wprowadził Edward Babiuch, za co został opieprzony przez Zbigniewa Brzezińskiego, Edward Gierek chciał podkreślić w noweli konstytucyjnej SUWERENNOŚĆ Polski. Poza tym, widzę gościu nie bierzesz pod uwagę kontekstu, do roku 76 wszystkie KDL z wyjątkiem Polski miały zapis o przyjaźni z ZSRR, nie wprowadzenie tego zapisu mogło spowodować zarzut antyradzieckości. A ZSRR miał do Polski i tak już liczne pretensję, więc drażnienie ZSRR nie było w interesie Polski.
,,i na sojusz z Armią Czerwoną przysięgali polscy poborowi", baranie jeden nie wiesz co piszesz, taka przysięga była już od czasów Bieruta, więc nie obciążaj za to Gierka to raz, po drugie za sprawy wojska odpowiadał w latach 70 W. Jaruzelski, po trzecie pajacu, rozważ kontekst, wszystkie KDL miały taką przysięgę o czym widzę nie pamiętasz albo nie wiesz.
,,To ten człowiek był odpowiedzialny za pałowania, szykany", idioto, za pałowanie i szykany odpowiadało MO i SB a te organy były pod nadzorem Stanisława Kani, to on nadzorował te instytucje i to on za wszystko odpowiada, widzę nie wiesz tego, doucz się, bo widzę masz wielkie braki.
,,więzienia dla działaczy z ROPCiO, KOR-u,", tak się akurat składa ośla łąko że za Edwarda Gierka nie BYŁO WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH ani PROCESÓW POLITYCZNYCH. W latach 70 ŻADEN członek kor-u, ropci-a, kpn-u itp. nie miał procesu ani nie był w więzieniu, dokształć się trochę tumanie jeden.
,, strajkujących w Radomiu czy Ursusie (1976r.). ", ci bandyci którzy dla ciebie są ,,strajkującymi" dopuścili się strat na blisko 80 mln złotych, spalili budynek KW, dopuścili się szabru. Aby nie być gołosłownym podam skromny fakt, że po 89' zaledwie 35 ze ,,strajkujących" otrzymało kasację wyroku, wniosek jest prosty, znaczna większość ,,strajkujących" to zwykli bandyci, nad którymi lejesz krokodyle łzy.
,,ą rękę było widać w działaniach propagandowej i skorumpowanej TVP Szczepańskiego,", kolejne łgarstwo z twojej strony, za sprawy propagandy odpowiadał Jerzy Łukaszewicz to raz, pod drugie Maciej Szczepański został fałszywie oskarżony i osądzony NIEZGODNIE z prawem (był posłem), po trzecie podaj debilu jakieś źródła na potwierdzenie swojego bełkotu o ,,skorumpowanej TVP", ale nie bajek Mieczysława Moczara z NIK-u, po czwarte poczytaj sobie wywiad Torańskiej ze Szczepańskim i pooglądaj seriale z jego udziałem po 89 r. i wreszcie po piąte, wyobraź sobie że TVP jest obecnie tubą propagandową obecnej władzy, czego zapewne nie jesteś w stanie.
,, w kartkach na cukier (od połowy lat 70-tych)", bez kartek na cukier łosiu też mogłeś sobie poradzić, to nie były takie kartki jak z lat 80, za 26 zł za kg mogłeś go kupić ile chciałeś. Tak nawiasem mówiąc, dla ciebie 2 kg cukru na głowę to mało? Rozumiem bimber chcesz pędzić?
,, mimo, że Polska była „10 potęgą świata”, ", podaj numer Trybuny Ludu, Życia Warszawy, Dziennika Telewizyjnego, itp w którym znalazłeś te informację.
,,w kolejkach przed sklepami (zwłaszcza mięsnymi),", i po tym wpisie poznać że nie żyłeś w latach 70. Kolejki zaczęły się dzięki solimarności. Podziękuj za nie Wałęsie. Pooglądaj sobie choćby album Jana Morka czy emitowany na TVP Historia serial ,,kartki z PRL-u", znajdziesz tam mnóstwo dowodów na zbicie swoich debilnych twierdzeń o ,,kolejkach za Gierka", to bzdura, kolejki zaczęły się od 80 r.
,,w czekaniu na XIX wieczny wynalazek niejakiego Bella średnio 15 lat (mówię o telefonie i to takim niekomórkowym),", podaj źródło na potwierdzenie tego idiotyzmu, bo dużo piszesz a żadnych źródeł nie podajesz.
,, na mieszkanie 20 lat", kolejny idiotyzm z twojej strony, widać że nie pamiętasz lat 70, w latach 70 na mieszkanie czekało się 6 lat a nie 20!! Teraz możesz sobie czekać na mieszkanie i z 200 lat i tak nic nie dostaniesz, bo c
G
Gość
,, Pamiętam te czasy. Nie tylko w nich żyłem, ale je PAMIĘTAM". z twoich wpisów wynika jednak że nie tylko NIE PAMIĘTASZ czasów Edwarda Gierka, ale NAWET W NICH NIE ŻYŁEŚ.
,,Czemu przemilczałeś Pyjasa, i 1976?", matołku ;) Za rok 76 odpowiada Stanisław Kania, nadzorca MO i SB z ramienia partii to raz, po drugie zwróć uwagę, że po 89 zaledwie 35 osób dostało kasację wyroków, a skazanych w zajściach z 76 było znacznie więcej, wniosek jest prosty, cała reszta została skazana słusznie za bandytyzm, a że do ciebie to nie dociera to cóż, twój problem.
Co się tyczy tego sztajmesa Pyjasa, poczytaj sobie synku opinię biegłych z roku 2010, potwierdzili oni w pełni opinię komisji z 77. Więc daruj sobie bajki o tym pijaku z Krakowa.
,,Czemu nie powiesz jak pięknie się zakończyła gierkowska dekada? ", zakończyła się zbudowaniem 557 zakładów, inwestycjami jak CMK. Trasa Łazienkowska, Port Północny, zbudowaniem 2,6 mln mieszkań w których zamieszkało 10 mln ludzi, tym skończyła się dekada lat 70.
G
Gość
,,Patriotyzm partyjnych dygnitarzy objawiał się w ich rezydencjach. Np. tej w Arłamowie. ", ty idioto, widać że czasów Gierka nie pamiętasz :D Po pierwsze, Arłamów zbudowano już za Gomułki to raz, po drugie Arłamów nie był żadną ,,rezydencją partyjnych dygnitarzy" tylko ośrodkiem URM, po trzecie przebywali w nim także takie osobistości jak F.J. Strauss (premier Bawarii), szach Iranu,prezydent Francji.
,,Strzeżonej i niedostępnej dla maluczkich", dokładnie tak samo są strzeżone wille i pałace twoich idoli styropianowców, lemingów, itp.
,,Stąd nawet dziś tłuszcza nie wie o co kamman. ", obecnie ludzie jeszcze mniej wiedzą o bogactwach obecnych ,,elyt", zegareczki Nowaka, broń Grabarczyka, ośmiorniczki Sikorskiego, to tylko wierzchołek góry lodowej.
,,Ci ludzie żyli w niewyobrażalnym na owe czasy luksusie,", co ty za bzdury koleś piszesz? :D W porównaniu z obecnymi ,,elytami" elita PZPR-owska to asceci to raz. Po drugie, w niewyobrażalnym luksusie to żyją obecni styropianowcy. Po trzecie, w tym ,,niedobrym, złym" PRL-u nie było takiego rozwarstwienia społecznego jak obecnie. Obecnie ludzie grzebią po śmietnikach, żebrzą o jedzenie, a Tusk z kamratami żyje w niewyobrażalnym, nawet dla ciebie, luksusie. Więc przestań pitolić, w jakim to rzekomo ,,luksusie" żyli ludzie z elity PZPR-u.
,, tylko potrafili się maskować przed klasą robotniczą. ", obecni styropianowcy nawet nie kryją się ze swoim niewyobrażalnym bogactwem przed klasą robotniczą, inteligencją, rolnikami, itd. Pokazują swój luksus, pozycję, arogancję na każdym kroku, czego ty widzę nie dostrzegasz lub dostrzec nie chcesz.
G
Gość
A czy z wyjątkiem żenującego ,,humoru" umiesz się odnieść do podanego wyżej źródła? Masz jakieś dowody na obalenie wyżej podanych przykładów? Myślisz że tylko za ,,komuny" likwidowali ludzi? To się mylisz, w tej cudownej, wspaniałej, zielonej III RP także morduje się niewygodnych ludzi i opozycję.
ż
że głowa mała
,,Powoływać się na film.", film jest TAKŻE ŹRÓDŁEM HISTORYCZNYM, widać że nie masz pojęcia o historii. Można powoływać się na film jako źródło wiedzy o epoce, na materiale filmowym (w konfrontacji z innymi źródłami) opiera się częściowo prace naukowe, przyczynki, artykuły, referaty. Dla ciebie to są ,,idioci", ale dla świata nauki to są jak najbardziej naukowe argumenty. Jak ja ,,lubię" takich jak ty, napiszesz o kimś ,,idiota" i już się cieszysz, bo ,,coś napisałeś", to nic że bez sensu, bez kultury, bez źródeł.
,,A patriotyzm Gierka objawił się w Ursusie i Radomiu. Również spowodował śmierć Pyjasa.", a patriotyzm Piłsudskiego objawił się w Berezie Kartuskiej, ,,konstytucji" kwietniowej, zamachu majowym. Również spowodował śmierć generała Zagórskiego. Tak się składa że tego pijaka Pyjasa nikt nie zabił, poczytaj sobie ustalenia komisji z 2011 roku powołanej przez ipn. Za Ursus i Radom odpowiadają służby nadzorowane przez Kanię to raz, po drugie, ci bandyci z Ursusa i Radomia spowodowali straty na ponad 100 mln złotych, słusznie skazano ich za wandalizm, szyby same się nie rozbiły, samochody same się nie spaliły, towar sam się nie zgubił. I Edward Gierek był jak najbardziej patriotą.
,,Oczywiście Gierek chciał dobrze, podobnie jak Bierut, czy Stalin...", te porównania świadczą tylko o twojej głupocie, ignorancji i nieznajomości historii. Za Edwarda Gierka stosunki z kościołem były unormowane, nie było zabójstw dysydentów i procesów politycznych, były szerokie kontakty z Zachodem czego nie można powiedzieć ani o Bierucie ani tym bardziej o Stalinie. Tylko ty nie chcesz tego zauważyć i próbujesz ,,porównać" te 3 osoby.
,,Oczywiście Gierek chciał dobrze, podobnie jak Bierut, czy Stalin...", Jan Paweł II i Piłsudski też chcieli dobrze, podobnie jak Hitler, Mussolini, Pavelić, Tiso...
J
Janosik
,,To za Gierka zwykły polski towar był cynicznie dostępny w sklepach za niepolskie pieniądze", no popatrz, a konsumpcja przez całe lata 70 rosła i spożycie mięsa na głowę też rosło i osiągnęło najwyższy wskaźnik w PRL-u, nie pobity do dzisiaj. Jakoś rzekomo ,,zwykły towar" był za dolary a ludzie jakoś go kupowali, spożywali i nikt z głodu nie umierał i nie szukał po śmieciach. Także daruj sobie wpisy o tym jak to ,,zwykły towar był za dolary".
,,Na dokładkę „dobry gospodarz” całkiem „po wizjonersku” zadłużył państwo na lata i miliardy,", za to ,,dobry gospodarz" Tusk całkiem ,,po wizjonersku" zadłużył państwo na lata świetlne i astronomiczne sumy, których NIGDY nie spłacimy. Za Edwarda Gierka zostało zbudowanych 557 zakładów, co zbudowano za Tuska? Może o tym napiszesz?
,,w zamian rozdając na lewo i prawo prezenty swoim prominentom", bzdury jakich mało, podaj źródło na potwierdzenie tych bzdur i pomówień.
,,a co ważniejszych pousadzał na nowych posadach wojewódzkich po bezsensownym poszatkowaniu Polski na 49 kawałków", właśnie reforma z 75 była znakomita. Pisał o niej prof Witold Kieżun, na reformie polskiej z 1975 r. wzorowali się później Niemcy, Belgowie, Szwedzi i Anglicy, wprowadzając za wzorem Polski, dwustopniowy podział kraju. A bezsensowny to jest twój cały wpis, ponieważ nie opierasz się na źródłach, nie próbujesz zrozumieć kontekstu, nie widzisz różnic między poszczególnymi epokami PRL-u. powtarzasz bzdury i insynuację, oczywiście bez podania źródeł.
Z
Zenek
,,Tylko uważaj, żebyś nie trafił na tego większego. Bo oberwiesz kopa tam gdzie trzeba i się skończy kozakowanie.", nie strasz nie strasz bo się z....z ;)
,,Aha, w sprawie kultu Komucha nie masz oczywiście nic do powiedzenia? " a czy z wyjątkiem obrażania innych masz coś do dodania? Czy tylko na tyle pozwala twoja ,,inteligencja"? Edward Gierek nie był ,,Komuchem" z paru względów:
- pozwolił na prywatną inicjatywę gospodarczą, za jego rządów istniało około 200 tys małych przedsiębiorstw (sklepików, warsztatów, restauracji, lodziarni,itp);
- ulżył prywatnemu rolnictwu (likwidacja przymusowych dostaw, objęcie prywatnych rolników opieką medyczną i emeryturą, zwiększenie się liczby ciągników, traktorów na prywatnych polach, itd.)
Komunizm zakłada uspołecznienie środków produkcji i kolektywizację, a tego za Edwarda Gierka nie było, więc żaden z niego ,,Komuch".
,,SB nie istniało", właśnie w latach 70 było trzymane na krótkiej smyczy, a lata 70 były najbardziej liberalnymi w całym PRL-u, to zasługa Edwarda Gierka, wypadałoby byś o tym wspomniał.
,,Pyjas sam sie zabił", w roku 2011 komisja z Wrocławia, Bydgoszczy i Gdańska ustaliła że przyczyną śmierci tego pijaka był upadek ze schodów i nikt go nie zabił.
,,a w Radomiu i Ursusie były zawody sporotwe? ", za to odpowiada Stanisław Kania, to on nadzorował SB z ramienia partii, więc to do niego z pretensjami.
-
L
Leszek
,,A co z kartkami na cukier???", bez nich też mogłeś żyć, za 26 zł za kg mogłeś go nakupować do woli. To nie były te kartki z lat 80. Poza tym, widzę nie pamiętasz że w GB do roku 1959 były kartki, a USA w latach 70 na serio rozważało wprowadzanie kartek na benzynę.
,,Co z kartkami na wszystko - końcówką dekady?", i po tym widać że za Edwarda Gierka na PEWNO nie żyłeś, ,,kartki na wszystko" wprowadzono po OBALENIU Edwarda Gierka.
,,Co z Pyjasem i innymi ofiarami?", w roku 2011 komisja z Wrocławia, Gdańska i Bydgoszczy ustaliła przyczynę śmierci tego pijaka, przyczyną śmierci był upadek ze schodów, na ciele nie stwierdzono śladów pobicia ani postrzałów, denat był pod wpływem alkoholu.
,,innymi ofiarami?", co ty za bzdury piszesz? kogo masz na myśli? dysponujesz jakimiś źródłami a nie plotkami? w latach 70 nikt nie mordował dysydentów źródło: J. Eisler: ,,Siedmiu wspaniałych".
,,Co z wiernopoddańczą konstytucją?", za zmiany w konstytucji odpowiadał Edward Babiuch źródło: ,,Polska pod rządami PZPR". Edward Gierek chciał podkreślić samodzielność i suwerenność Polski w noweli konstytucji źródło: ,,Historia dyplomatyczna Polski 1944/1945-1989".
,,Co ze wsparciem wojny w Afganistanie?", widać że w czasach Gierka nie żyłeś, za Jego rządów Polska NIGDY oficjalnie nie poparła interwencji w Afganistanie, uczynili to dopiero Jego następcy.
,,Co z Radomiem i Ursusem?", za to odpowiada Stanisław Kania, to on nadzorował SB. Źródło: ,,Polska. Dzieje państwa i narodu".
Mam nadzieję że oświeciłem cię, piszę o ,,oświeceniu" a nie ,,przypomnieniu", bo aby przypominać należy dane wydarzenia pamiętać. Ty ich nie pamiętasz bo nie żyłeś w tych czasach (co widać po twoich wpisach), dlatego piszę o ,,oświeceniu" cię
J
Janosik
,,Gierek wiernopoddańczo dopisał w przepisach wieczną przyjaźń polsko-radziecką", bzdury piszesz, za. ten zapis odpowiadał Edward Babiuch. Poczytaj sobie pamiętniki Z. Brzezińskiego i ,,Polska pod rządami PZPR".
,,na sojusz z Armią Czerwoną przysięgali polscy poborowi.", za Bieruta, Gomułki, Jaruzelskiego i Kani także. Więc obciążenie Edwarda Gierka tym ,,argumentem" jest nieuczciwe.
,,To ten człowiek był odpowiedzialny za pałowania, szykany", bardzo śmieszna bajeczka, za pałowanie i szykany odpowiadał Stanisław Kania, to on nadzorował SB z ramienia PZPR. I to jego obciążają wydarzenia z 76' (źródło:A. Friszke ,,Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989".)
,,więzienia dla działaczy z ROPCiO, KOR-u,", kolejne kłamstwo, żaden kor-owiec ani ropcio-wiec nie siedział w więzieniu w latach 70.
,,strajkujących w Radomiu czy Ursusie (1976r.)", i słusznie że siedzieli, za chuligańskie wybryki w wyniku których skarb państwa poniósł wysokie straty należy karać.
,, Tą rękę było widać w działaniach propagandowej i skorumpowanej TVP Szczepańskiego,". Szczepański został niesłusznie oskarżony i skazany, polecam wywiad Teresy Torańskiej ze Szczepańskim w ,,Byli". A co do propagandy, obecna TVP też jest tubą propagandową obecnej ,,elyty".
,, w kartkach na cukier (od połowy lat 70-tych),", bez tych kartek też mogłeś kupić cukier, za 26 zł za kg mogłeś go kupić ile dusza zapragnie, więc daruj sobie bredzenie o kartkach.
,,, mimo, że Polska była „10 potęgą świata”,", podaj mi numer ,,Trybuny Ludu", w której taka informacja padła ;)
,,w kolejkach przed sklepami (zwłaszcza mięsnymi)", kolejna bzdura, kolejki zaczęły się dopiero w roku 80, obejrzyj sobie zdjęcia z tamtego okresu a nie piszesz głupoty o ,,kolejkach" z lat 70. Za kolejki podziękuj panu Wałęsie.
,,w czekaniu na XIX wieczny wynalazek niejakiego Bella średnio 15 lat ", źródło na potwierdzenie tych bajek.
,,na mieszkanie 20 lat", brednie, w latach 70 na mieszkanie czekało się 6 lat (źródło:W. Bonusiak ,,Historia Polski 1944-1989"), widać że lata 70 znasz tylko z opowiadań.
,,Gierek był (współ)odpowiedzialny za partyjną nomenklaturę,", kłamstwo, za sprawy kadrowe i partyjne (a do takich należały sprawy nomenklatury) odpowiadał Edward Babiuch, zachęcam cie ponownie do ww pozycji Andrzeja Friszke a nie pisania głupot.
,, szlabany na granicach", no tu żeś dowalił, właśnie w latach 70 można było bez większych problemów wyjechać (choćby Michnik, Gwiazda, Komorowski wyjechali czasowo za granicę) źródło: A. Sowa ,,Historia polityczna Polski 1944-1991".
,,utrzymywanie Układu Warszawskiego i organizacji o skrócie „RuskiWszystkoPolskaG...”. ", zapomniałeś jeszcze obciążyć Edwarda Gierka o wyginięcie dinozaurów, potop i rozbiory ;)
,,To gierkowskie ZOMO, ROMO, ORMO i SB pilnowało „dobrego i wizjonerskiego” porządku ", nie ,,gierkowskie", bo jak napisałem wyżej nie Edward Gierek nadzorował organy bezpieczeństwa tylko Kania, doucz się trochę.
,,cenzury, walki z Kościołem i nękania prywatnego rolnika", cenzura powstała za tej ,,cudownej" II RP już w 1927, właśnie w latach 70 stosunki z kościołem zostały znormalizowane, polecam lekturę podręcznika Sowy i Friszkego. Rolnika prywatnego ,,nękano" następującymi ,,torturami":zniesienie przymusowych kontyngentów w 1972 r.; objęcie prywatnych rolników opieką zdrowotną, objęcie prywatnych rolników ustawą emerytalną. Rzeczywiście, straszliwe ,,nękanie". Tak nawiasem mówiąc poczytaj sobie książki prof. Henryka Słabka, polscy rolnicy prywatni właśnie najlepiej wspominają lata 70.
,, To za Gierka na masówkach popierano „bratnią pomoc Wielkiego Narodu Radzieckiego dla Afganistanu”, pod cynicznym hasłem „w Kabulu już po bólu”, po inwazji na ten kraj.", kłamiesz jak najęty ;) Właśnie Polska Edwarda Gierka była JEDYNYM krajem z bloku, który OFICJALNIE NIGDY NIE POPARŁ interwencji radzieckiej, zmieniło się to po obaleniu Edwarda Gierka w 1980 (źródło: ,,Historia polityczna Polski 1944/1945-1989" pod red. G. Labudy)
,,To za Gierka zwykły polski towar był cyn
G
Gość
Gierek to symbol patriotyzmu i rozumienia ludzi. Szkoda, że Ci co źle oceniają jego pracę, nie byli jeszcze na świecie, lub mieli po kilka lat. A ich rodzice zapomnieli, o darmowych żłobkach, przedszkolach, szkolnictwie, o wakacjach na koszt zakładów pracy, w których pracowali ich rodzice, o darmowym studiach, darmowej służbie zdrowia bez kolejek do leczenia, o darmowych lekach. A co teraz macie? Co mają wasi rodzice? Otóż mają i macie głodowe zarobki (o ile macie pracę) głodową emeryturę, ceny jak na zachodzie - i jak się to ma? Czy starczy Wam odwagi porównać czasy Gierka do dzisiejszych czasów bez stronniczości, ot tak obiektywnie.
D
DEPP !
,,Dir,, wird besser ,statt dich .
Dodaj ogłoszenie