reklama

13 emerytura. Kto dostanie "trzynastkę"? Czternasta emerytura - kiedy wypłata? Co tym razem obiecują politycy? 23.11.19

(ei24)Zaktualizowano 
13 i 14 emerytura. Kiedy wypłata? Kto dostanie EMERYTURĘ PLUS? Ile wyniesie trzynasta i czternasta emerytura? Co obiecują politycy?
13 emerytura. Kto dostanie "trzynastkę"? Czternasta emerytura - kiedy wypłata? Co tym razem obiecują politycy? 23.11.19 Prawie jednogłośnie, także głosami opozycji, Sejm przyjął ustawę o „trzynastkach” dla emerytów i rencistów. Głosowanie w Senacie to praktycznie tylko formalność. Dla kogo 13 emerytura? Kiedy będzie wypłacona? 14 emeryturę obiecuje zwycięska w ostatnich wyborach partia, Prawo i Sprawiedliwość.

Będzie 13 i 14 emerytura?

Będzie trzynasta emerytura na stałe, a w 2021 roku emeryci mają dostać także czternastą emeryturę - zapowiada prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury będą mogły liczyć na tzw. 14. emeryturę (program w całości obejmie emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekroczy około 2900 złotych w 2021 roku)

13 emerytura PORADNIK [wszystko o 13 emeryturze]

Pierwsze wypłaty 13 emerytury były już w ostatnich dniach kwietnia, bo muszą trafić na konta emerytów i rencistów jeszcze przed długim weekendem. Wszystkie wypłaty będą do końca maja.

13 emerytura, EMERYTURA PLUS, ILE WYNIESIE ?

Wypłata dodatkowego świadczenia, tzw. trzynastki, dla emerytów i rencistów jest już praktycznie przesądzona, bo w czwartek Sejm przyjął ustawę większością głosów. Poparły ją także partie opozycyjne.

Kiedy wypłaty 13 emerytur

Ze względu na długi majowy weekend, pierwsze wypłaty „trzynastki” dla emerytów i rencistów będą już w ostatnich dniach kwietnia, gdyż ZUS, KRUS i banki muszą je przelać na konta najpóźniej w ustawowym terminie, wyznaczonym w terminie płatności świadczenia. A ponieważ pierwszy majowy tydzień jest „poszatkowany” kolejnymi świątecznymi przerwami, w czasie których instytucje nie pracują, kilkadziesiąt tysięcy łodzian powinno dostać „trzynastkę” już 29 lub 30 kwietnia! Chodzi o osoby z dwóch pierwszych terminów płatności, czyli 1 i 6 maja. Wcześniej dostaną pieniądze także osoby, których terminy płatności świadczenia są w poniedziałek, 20 maja, bo na pieniądze mogą już liczyć w piątek, 17 maja, a także otrzymujący emeryturę 25 maja, bo jest to sobota, a zatem przelewy wpłyną co najmniej dzień wcześniej.

13 emerytura nie dla każdego

Dla kogo 13 emerytura

Jednorazowa wypłata dodatkowego świadczenia w wysokości 888 złotych na rękę (1100 zł brutto) dotyczy emerytów, rencistów, przedemerytów, pobierających rentę rodzinną. Wszyscy dostaną je w jednakowej kwocie, bez względu na wysokość otrzymywanego świadczenia.

Niektórzy dostaną więcej
Wprawdzie dla wszystkich świadczenie jest w tej samej wysokości, czyli po 1100 zł brutto, a po potrąceniu podatku i części składki na ubezpieczenie zdrowotne po 888 zł, jednak część osób, dostających najniższe emerytury i renty, faktycznie otrzyma wyższą kwotę. Wynika to z przepisów, które podniosły kwotę wolną od podatku. Przy przychodach do 8 tys. zł w skali roku podatku się nie płaci. Dlatego w rozliczeniu rocznym osoby o tak niskich emeryturach i rentach dostaną faktycznie pełne 1100 zł, bo w marcu 2020 r. cały potrącony podatek zostanie im zwrócony.

13 emerytura

Do ręki czy na konto

Wiele osób z długami obawia się, że wypłaconą w maju „trzynastkę” zabierze im komornik. Nie ma takiego zagrożenia, bo zgodnie z ustawą jest to świadczenie wolne od zajęcia. Dlatego pieniądze mogą wpłynąć na rachunek bankowy, a wierzyciel nie ma prawa ich zabrać.

Dodatek mieszkaniowy
Wysokość dodatku mieszkaniowego zależy od dochodów w rodzinie. Kwota „trzynastki” może go podnieść na tyle, że zostanie przekroczony próg uprawniający do dodatku mieszkaniowego. Ustawodawca to również przewidział i w przypadku obliczania kwoty dochodu uprawniającej do dodatku nie będzie uwzględniana ta wypłata.

Pomoc z opieki społecznej
Osoby korzystające z pomocy opieki społecznej mają prawo do wsparcia tylko wówczas, gdy mają niższy niż ustalony dochód. Dotyczy to także świadczeń rodzinnych. Zgodnie z ustawą, także w tych przypadkach wypłata „trzynastki” nie podwyższa dochodu.

Renta rodzinna
W przypadku osoby pobierającej rentę rodzinną, cała kwota świadczenia zostanie jej wypłacona. Gdy do renty uprawnionych jest kilka osób, np. rodzic i dzieci, wówczas świadczenie zostanie podzielone proporcjonalnie.

Nie tylko waloryzacja
System waloryzacji emerytur i rent jest mało korzystny dla najuboższych osób, dostających najniższe świadczenia. W ciągu ostatnich lat próbowano to naprawić.

W 2012 r. została wprowadzona, w miejsce waloryzacji procentowej, waloryzacja kwotowa. Świadczenia emerytalno-rentowe zostały podwyższone o kwotę 71 zł. W 2013 r. wskaźnik waloryzacji wyniósł 104,0% (przeciętna podwyżka 70,61 zł), natomiast w 2014 r. świadczenia emerytalno-rentowe zostały podwyższone wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 101,6% (przeciętna podwyżka 29,87 zł). W 2015 r. świadczenia emerytalno-rentowe zostały podwyższone wskaźnikiem waloryzacji wynoszącym 100,68%, jednak nie mniej niż o 36 zł. W wyniku modyfikacji zasad waloryzacji w 2015 r. najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, wypłacana w gwarantowanej przez państwo wysokości, wzrosła nie o 5,74 zł, lecz o 36 zł, tj. z kwoty 844,45 zł do kwoty 880,45 zł. W 2016 r. wsparciem dla emerytów i rencistów, z jednoczesnym zachowaniem wartości realnej wszystkich świadczeń, była wypłata jednorazowego dodatku. Kwota uzależniona została od wysokości świadczenia i wyniosła od 50 zł do 400 zł netto. Dodatek stanowił wsparcie dla ok. 6,5 mln świadczeniobiorców.

Emerytury 2019 TABELA. Zobacz, jakie będą podwyżki po walory...

W 2017 r., przy wskaźniku waloryzacji 100,44%, zagwarantowana została minimalna podwyżka świadczeń na poziomie 10 zł. Jednocześnie w tym samym roku podwyższone zostały najniższe świadczenia emerytalno-rentowe. Dla osób spełniających warunki stażowe najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wzrosły z kwoty 882,56 zł do kwoty 1000 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy została podniesiona z kwoty 676,75 zł do kwoty 750 zł, co oznaczało jej wzrost o 73,25 zł, tj. o 10,8%, a renta socjalna z kwoty 741,35 zł do kwoty 840 zł.
WALORYZACJA i 13 EMERYTURA
Tegoroczna waloryzacja również gwarantowała poprawę sytuacji najuboższych emerytów i rencistów, zapewniając im 70 zł podwyżki.

Po raz pierwszy jednak uznano, że należy się jeszcze specjalny dodatek, tyle że dla wszystkich, bez względu na dochody. Budzi to kontrowersje, bo tyle samo dostaną ci, którzy otrzymują z ZUS 400-1000 zł, ale także bardzo zamożni emeryci.

Sprawdź w naszym sklepie Co może pomóc na bóle kręgosłupa, mięśni i stawów? >>

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 68

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 listopada, 10:49, Jacku:

Platforma była lepsza dawała zero ale za to na czas

Chyba masz 15 lat i nic nie wiesz,albo jesteś trolem.Jak na ówczesną sytuacje gospodarcza to coś dawała.A obecnie taki dobrobyt ,wszędzie w świecie dobrobyt i co dają tak dużo.Nie ma proporcji.

G
Gość
17 listopada, 13:15, Gość:

Dzięki obiecance na 2022 rok ,mamy rządy PiS bo emeryci uwierzyli i zagłosowali.

Zapomnieli,że pracować będą wszyscy z nimi włącznie by otrzymali23 i 14 emeryturę.

Wypłacać EMERYTURY bez potrąceń.

Nie trzeba będzie szukać dodatkowych funduszy

19 listopada, 10:30, Gość:

Proszę nie obrażać emerytów. Nie wszyscy zaglosowali na PIS. Głosowali ci emeryci którzy mało pracowali, mają małe emerytury i chcą dostawać tyle co osoby dobrze wykształcone, dużo pracujące przez wiele lat.

19 listopada, 16:06, Jkk:

Przestańcie gadać głupoty mam swoją wypracowaną emeryture i nie dla kasy głosowałem na PIS

Mam wypracowaną emeryturę za 40 lat pracy.nie za wysoka i nie głosowałem na PiS

G
Gość
18 listopada, 8:59, Prawda:

Dadzą raz w roku ochłapy a podatek zabierają co miesiąc od rent i emerytur.

65%😠 😠 😠 😠 emerytów zaglosowalo na pis

I teraz mamy podwyższone podatki i akcyzy bo z czegoś trzeba płacić obietnice w które uwierzyła geriatria 😠😠😠😤😤😤😤😤

G
Gość
17 listopada, 13:15, Gość:

Dzięki obiecance na 2022 rok ,mamy rządy PiS bo emeryci uwierzyli i zagłosowali.

Zapomnieli,że pracować będą wszyscy z nimi włącznie by otrzymali23 i 14 emeryturę.

Wypłacać EMERYTURY bez potrąceń.

Nie trzeba będzie szukać dodatkowych funduszy

19 listopada, 10:30, Gość:

Proszę nie obrażać emerytów. Nie wszyscy zaglosowali na PIS. Głosowali ci emeryci którzy mało pracowali, mają małe emerytury i chcą dostawać tyle co osoby dobrze wykształcone, dużo pracujące przez wiele lat.

19 listopada, 16:06, Jkk:

Przestańcie gadać głupoty mam swoją wypracowaną emeryture i nie dla kasy głosowałem na PIS

Toś się przyczynił do tego bajzlu jaki mamy

G
Gość

Ależ to pokręcone. 😠 😠 😠 😠

14 w 2021 dopiero czyli...... obietnica.

13 w maju a dlaczego nie w kwietniu????

Nie jest poszatkowany świętami jak maj.

Chore i pokręcone

J
Jkk
17 listopada, 13:15, Gość:

Dzięki obiecance na 2022 rok ,mamy rządy PiS bo emeryci uwierzyli i zagłosowali.

Zapomnieli,że pracować będą wszyscy z nimi włącznie by otrzymali23 i 14 emeryturę.

Wypłacać EMERYTURY bez potrąceń.

Nie trzeba będzie szukać dodatkowych funduszy

19 listopada, 10:30, Gość:

Proszę nie obrażać emerytów. Nie wszyscy zaglosowali na PIS. Głosowali ci emeryci którzy mało pracowali, mają małe emerytury i chcą dostawać tyle co osoby dobrze wykształcone, dużo pracujące przez wiele lat.

Przestańcie gadać głupoty mam swoją wypracowaną emeryture i nie dla kasy głosowałem na PIS

G
Gość
17 listopada, 13:15, Gość:

Dzięki obiecance na 2022 rok ,mamy rządy PiS bo emeryci uwierzyli i zagłosowali.

Zapomnieli,że pracować będą wszyscy z nimi włącznie by otrzymali23 i 14 emeryturę.

Wypłacać EMERYTURY bez potrąceń.

Nie trzeba będzie szukać dodatkowych funduszy

Proszę nie obrażać emerytów. Nie wszyscy zaglosowali na PIS. Głosowali ci emeryci którzy mało pracowali, mają małe emerytury i chcą dostawać tyle co osoby dobrze wykształcone, dużo pracujące przez wiele lat.

J
Jan
16 kwietnia, 7:34, Nyls:

Wielki kłamstwo miaam emerytury 430 zł dostałam tylko 10 zł podwyzki

Paranoja powinny emerytury byc jednakowe.Ok miliona osób mają głodowe emerytury nawet po 50zł a życ trzeba kupić żywność leki zrobic opłaty czynszu prądu gazu

J
Jacku

Platforma była lepsza dawała zero ale za to na czas

B
Babcia z dziadkiem

Renty i emerytury bez podatku....!

E
Emeryci

Po 30 latach pracy emerytura nie powinna być niższa niż najniższa krajowa, aby jakoś przeżyć.

P
Prawda

Dadzą raz w roku ochłapy a podatek zabierają co miesiąc od rent i emerytur.

R
Robol

Emerytury stażowe bez względu na wiek!!!!

M
Malgorzata

Czemu nie wezmą się w społkach i prywatnych zakładach za płacenie najniższej krajowej bo druga połowa wypłaty to lewizna w kopertach i wszyscy wiedzą jak to się kręci. Ludzie to są miliardy nieplacone do ZUS a potem głupie artykuły jak to czeka nas głodowa emerytura bo jak obliczyć składki z nie opodatkowanych kopert. Ludzie się godzą na taki system bo chcą pracować ale nie ma co potem jęczeć że zus nie z czego obliczyć. Zusie do dzieła pokaż tym na górze gdzie szukać pieniędzy dlaczego mamy wszyscy płacić za cuda obiecane.

G
Gość
15 kwietnia, 10:24, Reno:

Emeryci i renciści mają siłę tylko to są wielkie [wulgaryzm] jak mnie panie stworzyłeś takiego mnie masz trzeba dać podwyżkę tym co już mają przesyd a nie biedakom co potrzebują na leki ten system PiS-owski jest chory

A PO lepszy sprzedali fabryki i...

Dodaj ogłoszenie