13 emerytura kiedy wypłata Trzynasta emerytura dla kogo EMERYTURA PLUS kiedy na koncie 13 emerytura ile na rękę, najnowsze informacje 19.05

(ei24)Zaktualizowano 
13 emerytura kiedy wypłata Trzynasta emerytura dla kogo EMERYTURA PLUS kiedy na koncie 13 emerytura ile na rękę, najnowsze informacje
13 emerytura kiedy wypłata Trzynasta emerytura dla kogo EMERYTURA PLUS kiedy na koncie 13 emerytura ile na rękę, najnowsze informacje Prawie jednogłośnie, także głosami opozycji, Sejm przyjął ustawę o „trzynastkach” dla emerytów i rencistów. Głosowanie w Senacie to praktycznie tylko formalność. Dla kogo 13 emerytura? Kiedy będzie wypłacona?

13 emerytura PORADNIK [wszystko o 13 emeryturze]

Pierwsze wypłaty 13 emerytury będą już w ostatnich dniach kwietnia, bo muszą trafić na konta emerytów i rencistów jeszcze przed długim weekendem. Wszystkie wypłaty będą do końca maja.

13 emerytura, EMERYTURA PLUS, ILE WYNIESIE ?

Wypłata dodatkowego świadczenia, tzw. trzynastki, dla emerytów i rencistów jest już praktycznie przesądzona, bo w czwartek Sejm przyjął ustawę większością głosów. Poparły ją także partie opozycyjne.

Kiedy wypłaty 13 emerytur

Ze względu na długi majowy weekend, pierwsze wypłaty „trzynastki” dla emerytów i rencistów będą już w ostatnich dniach kwietnia, gdyż ZUS, KRUS i banki muszą je przelać na konta najpóźniej w ustawowym terminie, wyznaczonym w terminie płatności świadczenia. A ponieważ pierwszy majowy tydzień jest „poszatkowany” kolejnymi świątecznymi przerwami, w czasie których instytucje nie pracują, kilkadziesiąt tysięcy łodzian powinno dostać „trzynastkę” już 29 lub 30 kwietnia! Chodzi o osoby z dwóch pierwszych terminów płatności, czyli 1 i 6 maja. Wcześniej dostaną pieniądze także osoby, których terminy płatności świadczenia są w poniedziałek, 20 maja, bo na pieniądze mogą już liczyć w piątek, 17 maja, a także otrzymujący emeryturę 25 maja, bo jest to sobota, a zatem przelewy wpłyną co najmniej dzień wcześniej.

13 emerytura nie dla każdego

Dla kogo 13 emerytura

Jednorazowa wypłata dodatkowego świadczenia w wysokości 888 złotych na rękę (1100 zł brutto) dotyczy emerytów, rencistów, przedemerytów, pobierających rentę rodzinną. Wszyscy dostaną je w jednakowej kwocie, bez względu na wysokość otrzymywanego świadczenia.

Niektórzy dostaną więcej
Wprawdzie dla wszystkich świadczenie jest w tej samej wysokości, czyli po 1100 zł brutto, a po potrąceniu podatku i części składki na ubezpieczenie zdrowotne po 888 zł, jednak część osób, dostających najniższe emerytury i renty, faktycznie otrzyma wyższą kwotę. Wynika to z przepisów, które podniosły kwotę wolną od podatku. Przy przychodach do 8 tys. zł w skali roku podatku się nie płaci. Dlatego w rozliczeniu rocznym osoby o tak niskich emeryturach i rentach dostaną faktycznie pełne 1100 zł, bo w marcu 2020 r. cały potrącony podatek zostanie im zwrócony.

13 emerytura

Do ręki czy na konto

Wiele osób z długami obawia się, że wypłaconą w maju „trzynastkę” zabierze im komornik. Nie ma takiego zagrożenia, bo zgodnie z ustawą jest to świadczenie wolne od zajęcia. Dlatego pieniądze mogą wpłynąć na rachunek bankowy, a wierzyciel nie ma prawa ich zabrać.

Dodatek mieszkaniowy
Wysokość dodatku mieszkaniowego zależy od dochodów w rodzinie. Kwota „trzynastki” może go podnieść na tyle, że zostanie przekroczony próg uprawniający do dodatku mieszkaniowego. Ustawodawca to również przewidział i w przypadku obliczania kwoty dochodu uprawniającej do dodatku nie będzie uwzględniana ta wypłata.

Pomoc z opieki społecznej
Osoby korzystające z pomocy opieki społecznej mają prawo do wsparcia tylko wówczas, gdy mają niższy niż ustalony dochód. Dotyczy to także świadczeń rodzinnych. Zgodnie z ustawą, także w tych przypadkach wypłata „trzynastki” nie podwyższa dochodu.

Renta rodzinna
W przypadku osoby pobierającej rentę rodzinną, cała kwota świadczenia zostanie jej wypłacona. Gdy do renty uprawnionych jest kilka osób, np. rodzic i dzieci, wówczas świadczenie zostanie podzielone proporcjonalnie.

Nie tylko waloryzacja
System waloryzacji emerytur i rent jest mało korzystny dla najuboższych osób, dostających najniższe świadczenia. W ciągu ostatnich lat próbowano to naprawić.

W 2012 r. została wprowadzona, w miejsce waloryzacji procentowej, waloryzacja kwotowa. Świadczenia emerytalno-rentowe zostały podwyższone o kwotę 71 zł. W 2013 r. wskaźnik waloryzacji wyniósł 104,0% (przeciętna podwyżka 70,61 zł), natomiast w 2014 r. świadczenia emerytalno-rentowe zostały podwyższone wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 101,6% (przeciętna podwyżka 29,87 zł). W 2015 r. świadczenia emerytalno-rentowe zostały podwyższone wskaźnikiem waloryzacji wynoszącym 100,68%, jednak nie mniej niż o 36 zł. W wyniku modyfikacji zasad waloryzacji w 2015 r. najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, wypłacana w gwarantowanej przez państwo wysokości, wzrosła nie o 5,74 zł, lecz o 36 zł, tj. z kwoty 844,45 zł do kwoty 880,45 zł. W 2016 r. wsparciem dla emerytów i rencistów, z jednoczesnym zachowaniem wartości realnej wszystkich świadczeń, była wypłata jednorazowego dodatku. Kwota uzależniona została od wysokości świadczenia i wyniosła od 50 zł do 400 zł netto. Dodatek stanowił wsparcie dla ok. 6,5 mln świadczeniobiorców.

Emerytury 2019 TABELA. Zobacz, jakie będą podwyżki po walory...

W 2017 r., przy wskaźniku waloryzacji 100,44%, zagwarantowana została minimalna podwyżka świadczeń na poziomie 10 zł. Jednocześnie w tym samym roku podwyższone zostały najniższe świadczenia emerytalno-rentowe. Dla osób spełniających warunki stażowe najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wzrosły z kwoty 882,56 zł do kwoty 1000 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy została podniesiona z kwoty 676,75 zł do kwoty 750 zł, co oznaczało jej wzrost o 73,25 zł, tj. o 10,8%, a renta socjalna z kwoty 741,35 zł do kwoty 840 zł.
WALORYZACJA i 13 EMERYTURA
Tegoroczna waloryzacja również gwarantowała poprawę sytuacji najuboższych emerytów i rencistów, zapewniając im 70 zł podwyżki.

Po raz pierwszy jednak uznano, że należy się jeszcze specjalny dodatek, tyle że dla wszystkich, bez względu na dochody. Budzi to kontrowersje, bo tyle samo dostaną ci, którzy otrzymują z ZUS 400-1000 zł, ale także bardzo zamożni emeryci.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 50

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

,,, http://kredytyk.pl - Pożyczki na dowód bez zaświadczeń od 100zł do 25.000zł w 30minut na Twoim koncie, Chwilówki online Do 6.000zł na 60dni za Darmo, 100% Online bez wychodzenia z domu! Wypełnij szybki wniosek o pożyczkę tu http://kredytyk.pl

m
marian..

Nyls.. Ttoš ty nie Nyls ale nygus pochwal ile to latek przepracowałeś i co robiłeś że tak płaczesz... No i pochwal sie z jakiego topowego smartfona piszesz 🤔🤔

N
Nyls

Wielki kłamstwo miaam emerytury 430 zł dostałam tylko 10 zł podwyzki

R
Reno

Emeryci i renciści mają siłę tylko to są wielkie dupy jak mnie panie stworzyłeś takiego mnie masz trzeba dać podwyżkę tym co już mają przesyd a nie biedakom co potrzebują na leki ten system PiS-owski jest chory

P
Pracy 42 lat

O to chodzi każdej partii byście byli skłóceni a nie jednolitą grupą emerytów którzy tak samo myślą o swoim bycie. Po komentarzach widać ...

A
Anna

Renciści i emeryci nie strajkują bo nie mają siły.

R
Rencistka

Będzie na oddanie długów.. Jak żyć dalej :(

G
Gość

Do wyborcy. ......pewnie tylko tobie żyło się bezpieczniej i lepiej bo jakoś większość społeczeństwa mówi inaczej przypomnieć ci lata 50-70'80 co zapomniałeś jak mordowali ludność cywilną chłopów i robotników a dziś smiesz wypowiadać takie słowa idź i powiedz to nad ich mogilami

E
Emerytka

PiS nic nie daje bo nie ma żadnych pieniędzy 👎🏻to są pieniądze podatnika, i to nasze są rozdawane na prawo i lewo, bez opamiętania 😡w końcu dojdzie do tego , że nie będzie na chleb i sól 😡już jest drożyzna 😡i to spora 😡a co gorsza emerytura dla mam nigdy nie pracowała 😡a teraz bez składek bedzie miała 😡a ja pracowałam i przy tym 4 dzieci urodziłam i wychowałam , składki płaciłam , a znowu z tej jałmużny muszę płacić po raz drugi , to coś jest nie tak 😡😠

N
N

To artykuł propagandowy aby ludziom ciągle przypominać kto jest tak wspanialy i dał te grosze

W
Wert

To jest nieprawda, że waloryzacja w tym roku wyniosła minimum 70zł. Moja żona dostała waloryzację w wysokości 6zł 71 groszy. Przepracowała co prawda tylko 17 lat ale wychowała 3 wspaniałych dzieci, którzy pracują w Polsce i odprowadzają olbrzymie składki do ZUS. Podobno tej "trzynastki" tez nie dostanie.

DZIĘKUJEMY PANIE KACZYŃSKI

O
Oburzony

13 nastka jeżeli ma być wpłacona to należy się każdemu nawet jeżeli ma ktoś wyższą emeryturę to niedostal za ładne oczy ale ją sobie wypracował przez lata pracy i zarobki każdy pracuje na swój status nauką, pracą dlatego wyrównywanie emerytur ciągle jest krzywdzące mój tato pracował przez 35 lat na swoją emeryturę a mój wujek zaledwie 25 lat i po jakimś czasie wujek dogonil mojego tatę gdzie jest sprawiedliwość w tym kraju nie opłaca się pracować to jest po prostu zabieranie ludziom pracującym a dokładnie nierobom

m
maly kretacz

Najpierw zabiora a pote oddadzą czesc zabtanych pieniedzi ! tak sie kupuje glosy wyborcow nie za swoja forse!

G
Gość

niech ZUS wypłaci podatek obiecany bo jeszcze nie dostałam

N
Nie

Piszą i mówią że WSZYSCY dostaną jednakowo po 888 złotych

Dodaj ogłoszenie