126 mieszkańców Łodzi - wynika z danych sanepidu - zabił w ubiegłym miesiącu COVID 19. Takich zgonów może być 3 razy więcej

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Łódź 126 mieszkańców naszego miasta - wynika z danych sanepidu - zabił w ubiegłym miesiącu COVID 19 Takich zgonów może być 3 razy więcej

Ilu zabił COVID
126 łodzian – jak podają statystyki Urzędu Wojewódzkiego i Głównego Inspektora Sanitarnego – zmarło w listopadzie z powodu CoVID 19. Tymczasem z wystawionych w listopadzie przez Urząd Stanu Cywilnego aktów zgonów wynika, że w naszym mieście zmarło 485 takich osób. Wszystkich zgonów było 1497; porównaniu do roku ubiegłego prawie o 81 proc. więcej (w 2019 zmarły w listopadzie w Łodzi 823 osoby).

CoVId zabił w Łodzi
Dla przykładu 5 listopada gdy z powodu COVID-u zmarło 8 łodzian, urząd stanu cywilnego wystawił 19 aktów zgonu policzonych (na potrzeby UMŁ) - jako spowodowane przez koronawirusa. 8 listopada gdy koronawirus zabił kolejnych czworo łodzian – w danych USC mamy 20 zgonów policzonych jako "wirusowe". W 21 listopada (sobota) i 22 listopada (niedziela) zmarło z powodu CoVID aż 24 łodzian. Z dokumentów USC wystawionych w poniedziałek wynika, że takich osób mogło być 44.

Zgony CoVID - lekarze raportują [/b]
Jak to możliwe, że w tak krótkim przedziale czasowym mogą być aż tak duże dysproporcje pomiędzy statystykami? Przyczyn jest kilka.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która do 23 listopada przygotowywała zestawienia liczby zgonów dla Urzędu Wojewódzkiego opierała na informacjach znajdujących się na drukach ZLK 5. ZLK 5 to dokument, który ma obowiązek wypisać i przekazać do inspekcji sanitarnej każdy lekarz, który wystawił akt zgonu osoby zmarłej z powodu choroby zakaźnej.
Urszula Jędrzejczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przyznaje, że nie wie skąd mogą się wziąć aż takie duże rozbieżności co do liczby mieszkańców zmarłych po zakażeniu koronawirusem pomiędzy danymi inspekcji, a urzędu stanu cywilnego. Teoretycznie nie można wykluczyć, że nie wszyscy lekarze na bieżąco przekazują druki ZLK 5 do inspekcji. Ale ona dowodów na to nie ma.


Zgony CoVID - Urząd Stanu Cywilnego

- Urząd Stanu Cywilnego dostaje inny dokument niż my – mówi dyrektor PSSE. – TOtrzymywany przez nas druk ZLK 5 informuje jedynie o zgonie z powodu choroby zakaźnej. Natomiast na karcie zgonu wystawionej przez lekarza – to w oparciu o nią USC wystawia akt zgonu - są trzy rubryki dotyczące przyczyny śmierci.
Dlatego też - jak mówi Urszula Jędrzejczyk – nie można wykluczyć, że rozbieżności co do liczby zgonów wynikają z interpretacji danych.

Covid - przczyna zgonu
Wspomniane trzy przyczyny zgonu to: bezpośrednia, wtórna i wyjściowa. Dla przykładu: pacjent zmarł na zapalenie płuc, był zakażony koronawirusem, ale jego choroba była wynikiem PoCHP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Mając trzy takie przyczyny wpisane przez koronera USC przygotowując zestawienie (dla Urzędu Miasta aby odpowiedzialne za opiekę zdrowotna podmioty miały informacje o przebiegu pandemii w naszym mieście) – taki zgon odnotowuje jako COVID-owy. Każdy inny – o ile w jednej z trzech rubryk podany byłby COVID – również by do takich zaliczył.

Satystyka zgonów - COVID
Kolejna różnica – choć już mniejsza – wynika z faktu, że inspekcja sanitarna podaje zgony łodzian, a USC – zgony w Łodzi. Tę drugą cyfrę podbijają statystyki ze szpitala zakaźnego (Biegańskiego) gdzie leczeni są pacjenci z COVID-em z całego województwa. Odsetek zgonów jest tu bardzo wysoki.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie