Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed oszustami wykorzystującymi rządowy program. „Zdarzają się nieuczciwy wykonawcy”

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak podkreślono w zamieszczonym komunikacie – nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.
Jak podkreślono w zamieszczonym komunikacie – nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. 123RF
Na rządowej stronie pojawiło się ostrzeżenie dotyczące wyboru dostawców i firm zajmujących się wymianą źródła ciepła z dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. „Prosimy Państwa o ostrożność i rozwagę, w szczególności w przypadku oferty akwizytorów na instalację źródła ciepła, w tym pompy ciepła” – wskazano.

Program „Czyste Powietrze”. Uwaga na oszustów

Prosimy naszych Wnioskodawców i Beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze” – czytamy w ostrzeżeniu zamieszczonym na rządowej stronie.

Jednocześnie dodano, że „zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny”.

Nieuczciwe firmy wyszukują gorzej uposażone rodziny i oferują im „za darmo” najtańsze w zakupie i zarazem najdroższe w eksploatacji pompy ciepła, które są sprowadzane z Chin. Następnie zgarniają całą kwotę wsparcia, zarabiając na jednej transakcji nawet 20 tys. zł – wyjaśnia anonimowo w rozmowie z portalem money.pl przedstawiciel firmy, będącej członkiem Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. – Wiele firm jest dziś zakładanych tylko po to, aby zarobić na dotacjach – dodaje cytowany przez portal.

„Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do Waszego domu i potrzeb – niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba” – czytamy w ostrzeżeniu zamieszczonym na stronie programu.

To sprawdź przed podpisaniem umowy! Gdzie szukać informacji?

Jak podkreślono w zamieszczonym apelu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) „nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych oraz wykonawczych”nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy na partnerstwo z NFOŚiGW, „co nie ma uzasadnienia w praktyce”.

Dokładne i uważne sprawdzenie firmy i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do:

  • oferowanej ceny usługi i produktu,
  • oferowanych parametrów urządzenia lub instalacji,
  • oferowanych warunków serwisowych i gwarancji.

W przypadku wspomnianych wątpliwości, dodatkowe informacje można uzyskać w konsultacji z gminnym punktem konsultacyjno – informacyjnym, sołtysem lub regionalnie funkcjonującym WFOŚiGW. Warto sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę w internecie. Dodatkowo można skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) – dostępnej online, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

„Czyste Powietrze” to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany