Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komórka groźniejsza niż nadajnik!

(gb)
Łukasz Kasprzak
Żółty miernik ustawiony na trawniku między blokami w okolicy skrzyżowania ul. Retkińskiej i al. Wyszyńskiego przez dwie godziny mierzył poziom promieniowania elektromagnetycznego, które wytwarzają głównie nadajniki telekomunikacyjne, telefony komórkowe, internet radiowy oraz radiolinie. Pokazywał wartości siedem razy niższe od dopuszczalnych. Tymczasem gdy do miernika zbliżymy komórkę w trakcie połączenia, urządzenie informuje, że norma promieniowania została przekroczona!

- Pomiary monitoringowe pola elektromagnetycznego wykonywane są rocznie w 45 miejscach na terenie województwa - mówi dr Joanna Podlaska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. - W Łodzi w tym roku przeprowadziliśmy pomiary na Retkini i na dworcu Fabrycznym, zrobimy to jeszcze w trzech innych punktach.
W trakcie dwugodzinnego pomiaru sondy w czujniku rejestrują poziom promieniowania elektromagnetycznego. Choć w Łodzi jest kilkaset nadajników telekomunikacyjnych i radiowych, często umieszczanych np. na blokach, to wyniki pomiarów są zadowalające.
- Rozporządzenie ministra środowiska określa, że dopuszczalny poziom natężenia pola elektromagnetycznego nie może przekraczać 7 woltów na metr - wyjaśnia Joanna Podlaska. - Podczas moich pomiarów w Łodzi i województwie nie zdarzyło się, by rejestrowany poziom był wyższy niż 2 V/m, nawet na dworcu Fabrycznym, gdzie w sąsiedztwie jest wiele źródeł promieniowania.
Podczas pomiaru na Retkini miernik pokazywał wartości poniżej 1 V/m. Specjaliści uważają, że łodzianie nie powinni obawiać się masztów telekomunikacyjnych, nawet jeśli stoją one w pobliżu ich domów. Inne zdanie mają na temat korzystania z samych komórek.
- Rejestrowane wartości natężenia pola elektromagnetycznego w trakcie pracy telefonu często przekraczają
7 V/m, czyli poziom dopuszczalny - mówi dr Podlaska.
Dr Marek Zmyślony z Zakładu Ochrony Radiologicznej Instytutu Medycyny Pracy uważa, że z telefonów komórkowych powinno się korzystać jak najrzadziej.

- Nie ma jeszcze wyników badań potwierdzających, że one szkodzą - mówi. - Czy tak jest, dowiemy się dopiero za kilka lat. Wiemy natomiast, że promieniowanie podczas rozmowy oddziałuje na układ nerwowy, co prawdopodobnie może wywołać nawet zmiany nowotworowe. Dlatego zalecam, by z telefonów komórkowych korzystać w ostateczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany