OPRAC.:
Mateusz Pietras
Czwarte miejsce Darii Pikulik na ME w kolarstwie torowym
Czwarte miejsce Darii Pikulik na ME w kolarstwie torowym FACEBOOK/DARIA PIKULIK
Drugiego dnia mistrzostw Europy w kolarstwie torowym w holenderskim Apeldoorn startowali Polacy. Najlepiej zaprezentowała się Daria Pikulik zajęła czwarte miejsce w finale Scratchu. Natomiast Alan Banaszek i Wojciech Pszczolarski uplasowali się na szóstej pozycji w finale Madisona. Taką samą pozycję zajęły Polki w wyścigu drużynowym na 4 km. Jutro trzeci dzień zmagań.

Brak trzeciego brązowego medalu na ME

Dwukrotna brązowa medalistka ME w tej konkurencji (2021, 2023) Daria Pikulik tym razem nie zdołała stanąć na podium, ale kolejny raz udowodniła, że należy do europejskiej czołówki. Po bardzo udanym sezonie szosowym w barwach amerykańskiej grupy Human Powered Health (6 zwycięstw, w tym dwa w wyścigach World Tour) walczy o kwalifikację do paryskich igrzysk. W piątek wystartuje jeszcze w Apeldoorn w olimpijskiej konkurencji omnium, w której sięgała już po medale mistrzostw świata i Europy.

Złoty medal zdobyła Francuzka Clara Copponi.

Szóste miejsce Polaków w wyścigu madison

Plonem czwartkowych występów reprezentantów Polski było także szóste miejsce wywalczone przez Alana Banaszka i Wojciecha Pszczolarskiego w wyścigu madison. Polska para na lotnych finiszach zgromadziła tylko cztery punkty, ale zajęła wysoką lokatę dzięki nadrobieniu okrążenia co dało jej 20 punktów. Zwyciężyli w tej konkurencji Niemcy Roger Kluge i Theo Reinhardt gromadząc 64 punkty.

Na szóstym miejscu, na podstawie wyniku z eliminacji, sklasyfikowana została czwórka polskich zawodniczek w składzie: Patrycja Lorkowska, Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz w wyścigu drużynowym na 4 km. W finale Włoszki pokonały ekipę Wielkiej Brytanii.

Bardzo zaciętą walkę stoczyli uczestnicy wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego, a o losach medali decydowały tysięczne części sekundy. Najszybszy okazał się Włoch Matteo Bianchi. Eliasz Bednarek odpadł w kwalifikacjach i sklasyfikowany został na 12. miejscu.

W sprincie kobiet do czołowej ósemki mistrzostw awansowała Nikola Sibiak, ale w ćwierćfinale rywalizacji musiała uznać wyższość utytułowanej reprezentantki Francji Mathilde Gros.